ACB: Έτρεχε με… 111 η Τενερίφη του Μπόγρη! (videos)

2020-01-11T22:34:57+00:00 2020-01-11T23:23:26+00:00.

11/Jan/20 22:34

bogris

Η Τενερίφη ήταν καταιγιστική απέναντι στην Σαραγόσα, με την ομάδα του Γιώργου Μπόγρη να επικρατεί με 111-99 εκτός έδρας!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Τενερίφη πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Σαραγόσα με 111-99 εκτός έδρας και εδραιώθηκε στην τετράδα της ACB, όντας μόλις μια νίκη μακριά από την αντίπαλό της που βρίσκεται στην Τρίτη θέση με ρεκόρ 12-5.

Αξίζει πάντως να σημειώσουμε πως αυτό ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο δεν… συνηθίζουμε την Τενερίφη, η οποία κρατάει χαμηλά τους αντιπάλους, όμως σε αυτή την περίπτωση πήρε τη νίκη, παρά τους 99 πόντους παθητικό.

Τενερίφη: Κρατά όλους τους αντιπάλους κάτω από τους 70 πόντους! (infographic)

Η Σαραγόσα ξεκίνησε καταπληκτικά και βρέθηκε μπροστά με 58-45 στο ημίχρονο, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Τενερίφη. Οι νησιώτες πήραν τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέταρτο πάτησαν γκάζι, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση με +12, σε ένα ματς που συνολικά μπήκαν 200 πόντοι!

Ο Σαντιάγκο Γιούστα με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μαρσελίνιο Χουέρτας να προσθέτει 22 πόντους με 17(!) ασίστ. Ο Γιώργος Μπόγρης πάτησε παρκέ για 12:44 και σημείωσε 4 πόντους με 2/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.