Ρεάλ – Μπασκόνια 94-95: Τεράστια νίκη για τους Βάσκους στο “θρίλερ” της Μαδρίτης! (videos)

2020-01-19T20:32:52+00:00 2020-01-19T21:09:55+00:00.

19/Jan/20 20:32

2020 01 19 MADRID. BALONCESTO 19 20 PARTIDO CORRESPONDIENTE A LA 18ª JORNADA DE LA LIGA ENDESA QUE ENFRENTA AL REAL MADRID Y AL BASKONIA EN EL WIZINK CENTER. FOTO: VICTOR CARRETERO/REALMADRID.COM

Πραγματοποιώντας μία καταπληκτική εμφάνιση η Μπασκόνια “άλωσε” την Μαδρίτη στο φινάλε κερδίζοντας την Ρεάλ με 94-95 σε ένα εκπληκτικό ματς για την ACB.

Από το πρώτο ημίχρονο οι Βάσκοι έδειξαν ικανοί για το “διπλό” στην ισπανική πρωτεύουσα, δυσκολεύοντας την Ρεάλ, αφού κράτησαν την “βασίλισσα”  στους μόλις έξι πόντους ενεργητικό στην δεύτερη περίοδο, γεγονός που επέτρεψε στην ομάδα της Βιτόρια να πάει στα αποδυτήρια για ανάπαυλα προηγούμενη με 38-39, ανατρέποντας το -14 (32-18) με το οποίο είχαν ξεφύγει προς στιγμήν οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας μπει φουριόζοι στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές, αλλά τελικά οι Μαδριλένοι μάζεψαν την διαφορά στους 3 πόντους (63-60).

Στην τέταρτη περίοδο έγινε “χαμός” στην Μαδρίτης με την Ρεάλ να “ξυπνάει” και να προηγείται με 77-70, όμως η Μπασκόνια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με πρωταγωνιστές τους Πολονάρα και Σενγκέλια “άγγιξε” την νίκη.

Τελικά η Ρεάλ ισοφάρισε σε 91-91, αλλά ο Σενγκέλια αρχικά με κάρφωμα και στην συνέχεια με 2/2 βολές έκανε το σκορ 95-91, πριν ο Γιουλ με “τρελό” τρίποντο μειώσει σε 95-94! Το συγκεκριμένο σκορ ήταν και το τελικό, αφού ο Σενγκέλια έχασε 0/2 βολές και στην συνέχεια ο Γιουλ αστόχησε σε μακρινό τρίποντο.

Κορυφαίοι της Μπασκόνια ήταν ο Χένρι με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Σενγκέλια με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Φαλ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 κλεψίματα και ο Πολονάρα με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την Ρεάλ που έχει ίδιο ρεκόρ στην κορυφή με την Μπαρτσελόνα (14-4), καταπληκτικός ήταν ο Καμπάτσο με 27 πόντους (7/8 τρίποντα) και 4 ασίστ και ο Γιουλ με 23 πόντους και 2 ασίστ.

Πλέον οι Μαδριλένοι ετοιμάζονται για το μεγάλο ματς της Ευρωλίγκα με την Εφές (24/1, 22:00), ενώ οι Βάσκοι επίσης θα αγωνιστούν εντός έδρας, φιλοξενώντας την Χίμκι (23/1, 22:00).