ACB: Γρουσούζικο 13άρι για Μπουρούση, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Σενγκέλια στη δεύτερη παράταση

2020-02-29T22:48:34+00:00 2020-02-29T23:27:32+00:00.

29/Feb/20 22:48

Η Γκραν Κανάρια πήρε τη νίκη απέναντι στην Ανδόρα με 70-60, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος όμως αποχώρησε τραυματίας.

Η Γκραν Κανάρια του Φώτη Κατσικάρη είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ανδόρα, επικρατώντας εκτός έδρας με 70-60, με τον Γιάννη Μπουρούση να αποχωρεί τραυματίας, έχοντας προλάβει νωρίτερα να ξεχωρίσει για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια και έφτασαν με άνεση στη νίκη, έχοντας κορυφαίο τον Γιάννη Μπορούση με 13 πόντους (5/7δ., 1/1τρ.), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο κι 1 λάθος σε 19:42.

Εκτός του Μπουρούση, διψήφιος ήταν και ο Σούρνα με 10 πόντους, ενώ από την άλλη 14 είχε ο Χάνα.

Δεκάλεπτα: 12-11, 26-30, 43-49, 60-70.

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι, το οποίο τελείωσε στην δεύτερη παράταση, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη στην έδρα της Φουελναμπράδα με 98-92, κάνοντας μια τρομερή ανατροπή.

Η Φουενλαμπράδα είχε τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 με 72-60. Παρόλα αυτά η Μπασκόνια, με όπλο τον ΣΥΓΚΟΝΙΣΤΙΚΟ Σενγκέλια ροκάνισε την διαφορά και μπήκε στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 84-82, ενώ ο Γεωργιανός έκανε το 84-84 στα 18’’ πριν το τέλος, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Το πρώτο εξτρά πεντάλεπτο δεν ήταν αρκετό για τις δύο ομάδες (88-88), με το ματς να οδηγείται στην δεύτερη παράταση. Εκεί η Μπασκόνια είχε περισσότερες λύσεις, φτάνοντας έτσι σε μια μεγάλη νίκη με 98-92.

Ο Τόκο Σενγκέλια ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 32 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 44(!) βαθμούς στο ράνκινγκ, μένοντας στο παρκέ 47:41.

Εκτός του Γεωργιανού, ο Τζάνινγκ ήταν επίσης πολύ καλός, με 19 πόντους, ενώ από την άλλη ο Άντερσον είχε 22 για τους ηττημένους.

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-42, 72-60, 84-84, 88-88, 92-98.