Ρεάλ: Πρεμιέρα με νίκη και υπερηχητική εμφάνιση για τρία δεκάλεπτα κόντρα στην Γκραν Κανάρια! (videos)

2020-06-18T20:21:26+00:00 2020-06-18T20:27:56+00:00.

18/Jun/20 20:21

Ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο αρκούσε στην Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία κέρδισε 91-73 στην πρεμιέρα της την Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη και Μπουρούση.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έπιασε επικά (για την εποχή) στάνταρ απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε όσο έπρεπε στο δεύτερο και εν τέλει έκανε ποδαρικό με νίκη. Η Ρεάλ Μαδρίτης εμφάνισε δύο πρόσωπα όμως κατάφερε να επικρατήσει της Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη και Μπουρούση με το ευρύ 91-73, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο ιδιότυπο τουρνουά της ACB.

Δείτε τι έγινε στον πρώτο αγώνα της ημέρας, ανάμεσα σε Βαλένθια και Ανδόρα!

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν ότι κοντινότερο έχουμε δει σε μπάσκετ… προ κορωνοϊού, από την επάνεναρξη της δράσης και έπειτα. Η Ρεάλ μπήκε με αγριεμένες διαθέσεις και προηγήθηκε πολύ νωρίς με 11-2, χάρη στον εντυπωσιακό Λαπροβίτολα (8 πόντοι σε ενάμιση λεπτό με 3/3 εντός πεδιάς).

Οι Γιούλ και Κάρολ πήραν την σκυτάλη και ηγήθηκαν της “Βασίλισσας”, η οποία πραγματοποίησε μαγικό πρώτο δεκάλεπτο στο +21 (37-16) 13/17 σουτ, εκ των οποίων 8/11 τρίποντα!

Μάλιστα, οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και το +23 (43-20) στο 12ο λεπτό, μετρώντας 10/13 σουτ έξω από τα 6.75μ.!

Παρόλα αυτά, η καταδικασμένη όπως φαινόταν Γκραν Κανάρια έβγαλε αξιόλογη αντίδραση, τρέχοντας ένα σερί 19-6 από εκεί και πέρα. Έριξε την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (53-44) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -10 (58-48), χάρη κυρίως στον εκπληκτικό Ματ Κοστέλο, που μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 23 από τους 48 πόντους της ομάδας του!

Βέβαια, η τρίτη περίοδος έμελλε να γειώσει άπαντες, μα κυρίως την Ρεάλ, η οποία έμεινε περίπου επτά λεπτά δίχως καλάθι εντός πεδιάς. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη κατάφερε χάρη στην άμυνα της να φτάσει μέχρι και το -4 (64-60), ωστόσο λίγο η κούραση του Μπορούση, λίγο η παρουσία του Ταβάρες, επέτρεψαν στη Ρεάλ να… αναπνεύσει (69-62 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά, για να φτάσουν εν τέλει στην πρώτη τους νίκη στο τουρνουά με τελικό σκορ 91-73.

Κορυφαίος από πλευράς Μαδριλένων ήταν ο Σέρχιο Γιούλ που πέτυχε 19 πόντους (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), όσους είχε και ο Κάρολ (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), ενώ ο Βάλτερ Ταβάρες έκανε ξανά λίγο… απ’ όλα (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 τάπες).

Όσον αφορά τους ηττημένους, ο Κοστέλο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους (10/15 εντός πεδιάς) και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπορούσης μέτρησε 6 πόντους (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα) και 2 ριμπάουντ σε 15’40”.

Τα δεκάλεπτα: 37-16, 58-48, 69-62, 91-73