Μάλαγα: Εντυπωσιακή πρεμιέρα και νίκη επί της Τενερίφης (videos)

2020-06-17T20:24:47+00:00 2020-06-17T22:06:28+00:00.

17/Jun/20 20:24

Εξαιρετική (δεδομένων των συνθηκών) εμφανίστηκε στην πρεμιέρα της η Μάλαγα, η οποία επιβλήθηκε 83-70 της Τενερίφης του θετικότατου κατά τα άλλα Γιώργου Μπόγρη.

Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο ιδιότυπο τουρνουά της ACB η Μάλαγα, η οποία δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες και έκανε νικηφορό ποδαρικό, επικρατώντας 83-70 της Τενερίφης του Γιώργου Μπόγρη.

Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο ξεκίνησε με… άγριες διαθέσεις, προηγούμενη με 11 πόντους (15-4) στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Παρότι οι τυπικά φιλοξενούμενοι επέστρεψαν, η Μάλαγα κατάφερε με νέο επιμέρους σερί να φτάσει μέχρι και το +15 (41-26) λίγο πριν το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ήταν και το τελευταίο ανταγωνιστικό σημείο του αγώνα, όταν και η ομάδα του Έλληνα σέντερ έφτασε στο -5 (52-57), όμως από εκεί και πέρα άρχισε η… κατηφόρα, που κορυφώθηκε στους 18 πόντους (79-61), προτού καταλήξουμε στο 83-70.

Δείτε τι έγινε στο ματς της πρεμιέρας, ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Μπανταλόνα!

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο αλάνθαστος από το τρίποντο, Άνταμ Βατσίνσκι (17 πόντοι με 4/4 τρίποντα), ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Γκέρουν (10 πόντοι με 3/3 δίποντα και 5 ριμπάουντ) και Έλεγκαρ (8 πόντοι με 4/4 και 4 ριμπάουντ).

Όσον αφορά τον Γιώργο Μπόγρη, ήταν μια φωτεινή εξαίρεση στην μετριότητα της ομάδας του Βιδορέτα, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους (5/6 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 19 λεπτά.  Θετικός επίσης ήταν και ο Ντάνι Ντίεθ που σημείωσε double-double (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ), ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαλίν με 15 πόντους αλλά και 6/14 εντός πεδιάς (3/9 τρίποντα).

Tα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 54-62, 70-83