Μπούργος: Κατατρόπωσε την Ρεάλ και έγραψε ιστορία! (videos)

2020-06-20T17:19:02+00:00 2020-06-20T20:13:16+00:00.

20/Jun/20 17:19

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε η Σαν Πάμπλο Μπούργος, η οποία επικράτησε με 87-83 παρά τα εις βάρος της προγνωστικά.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μπορεί η ιστορία να τείνει να επαναλαμβάνεται, όμως ενίοτε υπάρχουν και εξαιρέσεις! Μια από αυτές ήταν η σημερινή αναμέτρηση της Μπούργος με την Ρεάλ, καθώς η ομάδα από το Σαν Πάμπλο κατόρθωσε να κερδίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της τους Μαδριλένους, ανεβαίνοντας παράλληλα στην κορυφή του δευτέρου ομίλου!

Το τελικό 87-83 δικαιώνει απόλυτα την προσπάθεια των παικτών του Πεναρόγια, που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την κάκιστη απόδοση του μεγάλου φαβορί και έσπασαν την “κατάρα” που τους κυνηγούσε.

Παρά την τελική έκβαση της αναμέτρησης, η Ρεάλ είχε πραγματοποιήσει ξεκίνημα ανάλογο με εκείνο του πρώτου αγώνα της, καθώς έφτασε να προηγείται πολύ γρήγορα με 10 πόντους (2-12).

Σε αντίθεση όμως με την πρεμιέρα, η αντίπαλος της αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει. Ισορρόπησε την κατάσταση πολύ γρήγορα (22-23 στο 10′) και μάλιστα κατάφερε να τελείωσε το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ (44-41) με πρωταγωνιστές τους Ριβέρο και Φιτιπάλντο.

Αν κάποιος περιμένε αντίδραση της “Βασίλισσας” στο τρίτο δεκάλεπτο, έμεινε έκπληκτος από την εικόνα της Μπούργος, που με μεγάλο πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν έφτασε μέχρι και το +10 (65-55), μπαίνοντας εν τέλει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (68-62).

Μπροστά στο φάσμα της ήττας, οι… παλιοσειρές της Ρεάλ βγήκαν μπροστά. Γιούλ και Ρούντι με μεγάλα σουτ έβαλαν μπροστά την Ρεάλ (72-74), όμως οι τυπικά γηπέδουχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Η απουσία του Ταβάρες από το παρκέ επέτρεψε στην Μπούργος να τρέξει ένα σερί 9-3, φτάνοντας στο +4, δύομιση λεπτά πριν το τέλος. Όμως, με ένα γρήγορο 4-0 μέσα σε ένα λεπτό οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν (81-81). Δύο βολές του Μπενίτε έβαλαν ξανά την Μπούργος σε θέση οδηγού (83-81), με τον Καμπάτσο να αστοχεί σε ένα φαινομενικά εύκολο λέι απ αμέσως μετά. Δύο βολές του Μπάσας έδωσαν ανάσα ασφαλείας στην ομάδα του Πεναρόγια και η τραγική επαναφορά του Ράντολφ έβαλε “ταφόπλακα” στις ελπίδες της Ρεάλ για νίκη.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ήταν ο Ταντ ΜακΦάντεν, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα) 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Μπάσας (12 πόντοι με 4/6 εντός πεδιάς και 3 ασίστ), Ριβέρο (13 πόντοι με 5/10 εντός πεδιάς και 6 ριμπάουντ) και Αγκιλάρ (8 πόντοι με 3/8 εντός πεδιάς και 11 ριμπάουντ).

Όσον αφορά την Ρεάλ, η οποία προφανώς δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, εξαιρετικός ήταν για άλλη μια φορά ο Ταβάρες (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, 7 κερδισμένα φάουλ).

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-41, 68-62, 87-83