Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 68-72: Με… μαέστρο Καλάθη και “killer” Αμπρίνες προκρίθηκε στον τελικό! (videos)

2020-09-12T20:31:19+00:00 2020-09-12T20:31:19+00:00.

12/Sep/20 20:31

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας εξαιρετική άμυνα κέρδισε την Μπασκόνια στον ημιτελικό του SuperCopa με 72-68 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (13/9)!

Την πρώτη του νίκη σε επίσημο παιχνίδι ως προπονητής της Μπαρτσελόνα πανηγύρισε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στον ημιτελικό του SuperCopa απέναντι στην Μπασκόνια με 72-68.

Πλέον οι Καταλανοί ετοιμάζονται για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής (13/9) όπου και θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού (Τενερίφη – Ρεάλ Μαδρίτης 12/9, 22:30).

Κορυφαίοι για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Αμπρίνες με 19 πόντους (5/7 τρίποντα) και 5ριμπάουντ, ο Μίροτιτς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Χάνγκα με 9 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Νικ Καλάθης σε 25 λεπτά συμμετοχής ήταν άστοχος με 4 πόντους και 1/9 σουτ, όμως εξαιρετικός στην δημιουργία με 8 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν ο Πίτερς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Βιλντόζα με 14 πόντους 3 ριμπάουντ και ο Γκεντράιτις με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Στα του παιχνιδιού οι “μπλαουγκράνα” του Σάρας κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 35-28 χάρη στο εξαιρετικό τους πρώτο δεκάλεπτο όπου σκόραραν 22 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο του ημιτελικού η Μπάρτσα ήταν ακόμα καλύτερη κυρίως στην επίθεση και σκοράροντας 25 πόντους ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +15 (60-45) “αγκαλιάζοντας” την πρόκριση.

Όμως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βάσκοι με επιμέρους σκορ 16-5 μείωσαν σε 65-61 4′ λεπτά πριν το τέλος και έβαλαν… “φωτιά” στο ματς. Τελικά όμως παρότι υπήρξε μάχη μέχρι το τέλος η Μπάρτσα πήρε τη νίκη πρόκριση με 72-68!

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 28-35, 45-60, 68-72