Ρεάλ Μαδρίτης: Άνετο 2/2 στο πρωτάθλημα με 100άρα και… “καυτό” Κοζέρ! (videos)

2020-09-25T23:37:23+00:00 2020-09-25T23:37:23+00:00.

25/Sep/20 23:37

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εντός έδρας την Σαραγόσα με 102-83 για την 2η αγωνιστική της ACB και έκανε το 2/2 λίγες μέρες πριν την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα κόντρα στην Μπασκόνια (2/10, 22:00).

Η “Βασίλισσα” του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το ισπανικό πρωτάθλημα καθώς έκανε το 2/2 κερδίζοντας στην Μαδρίτη την Σαραγόσα άνετα με 102-83, παρά τις απουσίες των Γιουλ, Τέιλορ & Ράντολφ.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα στην Βιτόρια κόντρα στην Μπασκόνια (2/10, 22:00), ενώ η ηττημένη Σαραγόσα θα έρθει στην Αθήνα για το Final-8 του Basketball Champions League (30/9-4/10).

Κορυφαίοι για τους Μαδριλένους ήταν ο Κοζέρ  ο οποίος με τους 25 πόντους (5/11 τρίποντα, 4/6 δίποντα) ισοφάρισε το ρεκόρ του στο πρωτάθλημα ενώ ακόμα είχε, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Επίσης ξεχώρισαν ο Ρούντι με 16 πόντους (5/6 τρίποντα), 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Ταβάρες με 10 πόντους, 3 μπλοκ και 4 ριμπάουντ και ο Καμπάτσο με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων που έχουν ξεκινήσει με 0/2 στην ACB προσπάθησαν ο Σουλαϊμόν με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπρουσίνο με 15 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Στα του αγώνα η Ρεάλ παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο δεκάλεπτο (26-13) και χάρη σε αυτό κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 47-41.

Στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά κρίθηκε ο νικητής αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν και πάλι ρυθμό στην επίθεση και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +17 (75-58), ενώ μέχρι το τελικό 102-83 δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο αφού η Σαραγόσα δεν κατάφερε να γίνει “απειλητική”.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 47-41, 75-58, 102-83.