Μπασκόνια: Νίκη με ήρωα τον Χένρι και τώρα… Ευρωλίγκα (videos)

2020-09-26T23:11:09+00:00 2020-09-26T23:11:09+00:00.

26/Sep/20 23:11

Η Μπασκόνια πήρε τη νίκη απέναντι στην Εστουντιάντες με 86-84 χάρη σε καλάθι του Πιέρια Χένρι στο τέλος και πλέον στρέφει το βλέμμα της στην Ευρωλίγκα.

Ο Πιέρια Χένρι ήταν ο… ήρωας για την Μπασκόνια, η οποία με καλάθι του Αμερικανού πήρε τη νίκη στην έδρα της Εστουντιάντες με 86-84 και ανέβηκε στο 3-0 στη φετινή ACB.

Πλέον οι πρωταθλητές Ισπανίας στρέφουν το βλέμμα τους στην Ευρωλίγκα, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Ρεάλ στη Βιτόρια στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής (2/10, 22:00)

Το πρώτο ημίχρονο βέβαια δεν ήταν… εύκολη υπόθεση, με την Εστουντιάντες να είναι καλύτερη και να πηγαίνει στην ανάπαυλα με το υπέρ της 47-38. Οι Βάσκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο μισό, μειώνοντας αρχικά στον πόντο (58-57, 30’), με την τελευταία περίοδο να είναι πραγματικό θρίλερ! Παρόλα αυτά η Μπασκόνια στο τέλος βρήκε σκορ με τον Χένρι για το 84-86, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στα τελευταία 5’’ και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Βάσκους νικητές.

Ο… ήρωας Πιέρια Χένρι είχε 6 πόντους, αλλά με 9 ασίστ, ενώ 22 πρόσθεσε ο Γκιεντράιτις και 20 ο Τζεκίρι.

Για την Εστουντιάντες οι μεγάλες εμφανίσεις των Ρόμπερσον (26π.) και Αβράμοβιτς (21π.) δεν ήταν αρκετές.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 47-38, 58-57, 84-86