Μπούργος: “Ξέρανε” την Μπασκόνια με καλάθι στο τέλος! (video)

2020-10-11T19:35:09+00:00 2020-10-11T19:43:50+00:00.

11/Oct/20 19:35

Η Μπούργος πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπασκόνια με 91-89, χάρη σε ένα μεγάλο καλάθι του Ριβέρο στα 3” πριν το τέλος!

Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, η Μπούργος πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπασκόνια με 91-89, χάρη σε καλάθι του Ριβέρο στα 3’’, ο οποίος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά το άστοχο σουτ του Ρένφρο και… σκότωσε τους Βάσκους. Οι γηπεδούχοι με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκαν στο 4-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 3-2.

Οι τροπαιούχοι του BCL μπήκαν δυνατά και στο ημίχρονο είχαν το προβάδισμα με 48-38, όμως οι Βασκοι με επιμέρους 18-31 στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία, βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ, με το σκορ να είναι 89-89 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί ο Ρένφρο προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, όμως αστόχησε, αλλά ως… από μηχανής Θεός, ο Ριβέρο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 91-89.

Ο Κράβιτς με 16 πόντους, ο Μπενίτε με 14 και ο Ριβέρο με 13 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την άλλη οι 19 του Γκιεντράτιτις και οι 18 του Βιλντόζα δεν ήταν αρκετοί.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς καλείται άμεσα να ανασυγκροτηθεί ενόψει διαβολοβδομάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τις Ζενίτ εντός (13/10) και Χίμκι εκτός (16/10), με τις εν λόγω αναμετρήσεις βέβαια να βρίσκονται στον… αέρα, λόγω των πολλών κρουσμάτων κορωνοϊού που ταλανίζουν τους Ρώσους.

Δεκάλεπτα: 23-16, 48-38, 66-69, 91-89.