Μπασκόνια: Όγδοη νίκη στην ACB πριν από Φενέρ και Παναθηναϊκό (videos)

2020-11-15T14:25:48+00:00 2020-11-15T14:34:20+00:00.

15/Nov/20 14:25

Την 8η νίκη της στην ACB πήρε η Μπασκόνια, η οποία και κέρδισε εντός έδρας την Ομπραντόιρο με 80-74, λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό (19/11, 21:30).

Στο 8-2 η Μπασκόνια, μετά και το 80-74 κόντρα στην Ομπραντόιρο. Οι πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν, αλλά ”καθάρισαν” στην τρίτη περίοδο, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 5-5.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο (34-36), ενώ και για μερικά λεπτά στην τρίτη ήταν μέσα στο ματς, όμως οι Βάσκοι ανέβασαν στροφές και πέρασαν σε θέση οδηγού. Ουσιαστικά, δεν πήραν ποτέ την μεγάλη διαφορά, αλλά αυτή που είχαν, ήταν αρκετή για να έρθει η επικράτηση, ακόμα και όταν οι Ομπραντόιρο μείωσε σε 76-72 στο 37′.

Κορυφαίος των νικητών ο Βιλντόζα με 19 πόντους-5 ασίστ, ενώ 11 είχε ο Πολονάρα. Για την Ομπραντόιρο, προσπάθησαν με 17 και 15 οι Κοέν (10 ριμπάουντ) και Ρόμπερτσον αντίστοιχα.

Η Μπασκόνια θυμίζουμε ότι έχει μπροστά τις δύο εντός έδρας αναμετρήσεις για την ”διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας με Φενέρ (17/11, 21:30) και Παναθηναϊκό (19/11, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-36, 62-55, 80-74