ACB: Νίκησε με καλό Καλάθη η Μπαρτσελόνα, πέρασε από την Βαλένθια η Τενερίφη

2020-11-22T20:26:03+00:00 2020-11-22T20:26:03+00:00.

22/Nov/20 20:26

Άνετη νίκη για την Μπαρτσελόνα στην έδρα της Σαραγόσα, την ώρα που η Τενερίφη θριάμβευσε στην Βαλένθια.

Στο 9-2 ανέβηκε στην ACB η Μπαρτσελόνα, μετά το εκτός έδρας 85-97 κόντρα στην Σαραγόσα του 2-9.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τα ”βρήκε σκούρα” στο πρώτο μέρος, παρόλα αυτά ήταν άπιαστη στη τρίτη περίοδο με επιμέρους 10-29, για κάνει το -1 (42-41) +18 (52-70) και ουσιαστικά να τελειώσει το ματς.

Ο Κόρι Χίγκινς με 17 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο Πιερ Οριόλα είχε 14 και ο Μπράντον Ντέιβις με 12 ήταν επίσης πολύ καλοί. Μία ασίστ μακριά από το double double έφτασε ο Νικ Καλάθης, που μέτρησε 11 πόντους (5/12 σουτ) και 9 τελικές πάσες.

Για τους γηπεδούχους, που δεν τα πηγαίνουν καλά φέτος στο πρωτάθλημα, o Ντίλαν Ένις είχε 26 πόντους (9/15 σουτ) και ο Ρόμπιν Μπένζινγκ 20.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 42-41, 52-70, 85-97

Εντός έδρας ήττα για την Βαλένθια

Μετά από δύο σερί νίκες για την Ευρωλίγκα στην έδρα της, ήρθε η ώρα και για μία ήττα. Η Τενερίφη ήταν τρομερή στο φινάλε και με 89-95, έφτασε στο 10-1, την ώρα που οι γηπεδούχοι έμειναν στο 4-6.

Οι ”Νυχτερίδες” είχαν το προβάδισμα με 68-60, όμως οι φιλοξενούμενοι βγήκαν αγριεμένοι στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους 21-35, έφτασαν στην μεγάλη επικράτηση.

Κορυφαίος ο Μαρσελίνιο Χουέρτας με 22 πόντους-7 ασίστ, ενώ 17 πόντους-7 ριμπάουντ μέτρησε ο Άαρον Ντούρνεκαμπ. Για την Βαλένθια, προσπάθησε με 20 πόντους σε 20′ ο Κλέμεν Πρέπελιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-42, 68-60, 89-95