Μπαρτσελόνα: “Καθάρισε” στο τέλος την Μάλαγα με Χίγκινς & Καλάθη

2021-02-12T23:48:57+00:00 2021-02-13T15:36:58+00:00.

12/Feb/21 23:48

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη-πρόκριση σε βάρος της Μάλαγα με 103-93!

Ένα 9-0 στο τέλος της παράτασης ήταν αρκετό για την Μπαρτσελόνα να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Copa del Rey με 103-93 κόντρα στην Μάλαγα.

Η Μάλαγα ήταν σαρωτική στη πρώτη περίοδο (29-15) και έφτασε ακόμα και στο +20 (29-9), πριν η Μπαρτσελόνα αντιδράσει με επιμέρους 24-10 για να μειώσει σε 44-39 στο ημίχρονο. Η διαφορά των 5 πόντων έμεινε και μετά το 30′ (65-60),

Οι Καταλανοί έκαναν την μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο με 19-5 για το 79-70 στο 35′, με την Μάλαγα να κάνει εκ νέου ανατροπή για το 79-80 στο 38′. Ο Χίγκινς έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 84-82 στο 39′ και ακολούθως ο Μίροτιτς για το 87-84, με τον τελευταίο να έχει 1/2 βολές για το 88-86 στο -17”. Ο Αμπρομάιτις ισοφάρισε στη τελευταία φάση (88-88) για την παράταση.

Το ματς ήταν ντέρμπι και στη συνέχεια, με τον Μίροτιτς να κάνει το 96-93 με 2/2 βολές στο 43:30′ και τον Χίγκινς το 98-93 στο -44” και το 101-93 με 3/3 βολές, αφού κέρδισε το επιθετικό φάουλ ενώ ο Κατσικάρης αποβλήθηκε για διαμαρτυρία.

Κορυφαίος των νικητών Χίγκινς με 22 πόντους, ενώ 17 πόντους-5 ριμπάουντ-5 ασίστ είχε ο Καλάθης και 16 ο Μίροτιτς. Για τους ηττημένους, έκανε φοβερό παιχνίδι με 33 πόντους ο Μπριζουέλα.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους επιστρέφει στην τετράδα του κυπέλλου μετά το 2019, όταν και το κατέκτησε, με την Μπασκόνια να την περιμένει ήδη στον ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 39-44, 60-65, 88-88, 103-93