ACB: Πήρε το ντέρμπι με Μπασκόνια η Μπαρτσελόνα

2021-05-19T23:10:31+00:00 2021-05-19T23:10:31+00:00.

19/May/21 23:10

Εύκολο βράδυ για την Μπαρτσελόνα κόντρα στην Μπασκόνια. Απρόσμενη ήττα για την Βαλένθια στην Γκραν Κανάρια.

Στο 31-4 ανέβηκε η Μπαρτσελόνα, μετά το 87-74 κόντρα στην Μπασκόνια, για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας στην ACB.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έχει εξασφαλίσει την δεύτερη θέση, παρόλα αυτά δεν χαρίστηκε στους Βάσκους, φτάνοντας σε μία σχετικά εύκολη επικράτηση, κυρίως χάρη στην τέταρτη περίοδο.

Ο Μπολμάρο ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, ενώ 15 είχε ο Μίροτιτς και 11 ο Ντέιβις, με τον Καλάθη να μένει στους 5. Για την τέταρτη Μπασκόνια του 23-12, 14 είχε ο Γκιεντράιτις.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 41-39, 65-58,  87-74

Ήττα με ανατροπή γνώρισε στην Γκραν Κανάρια η Βαλένθια με 92-86. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους 33-19 και έφτασαν έτσι στο 16-19 (8οι), με τους Νυχτερίδες να μένουν στο 23-12 (5οι). Ο Ντίμσα είχε 18 πόντους για τους νικητές και 17 ο Κάλινιτς για τους ηττημένους.

Στο ματς που έγινε νωρίτερα, η Μούρθια πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Ομπραντόιρο (12-23) με 80-83, για το 15-20 στην σεζόν. Ο Φράνκαμπ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με το καλάθι της νίκης και συνολικά 17 πόντους, την ώρα που ο Βασιλειάδης είχε 11.

Η Τενερίφη (27-8) πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Σαραγόσα (14-21) με 60-91, με τον Σερμαντίνι να έχει 20 πόντους-8 ριμπάουντ και τον Χουέρτας 16 πόντους-9 ασίστ.