Ρεάλ: Της έβαλε δύσκολα η Μάλαγα του Κατσικάρη – Νίκη και για Μπαρτσελόνα (videos)

2021-12-12T19:26:03+00:00 2021-12-12T21:03:12+00:00.

12/Dec/21 19:26

Στο 12-1 του ισπανικού πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον η Ρεάλ, μετά την δύσκολη νίκη της κόντρα στην Μάλαγα του Κατσικάρη με 79-74. Απτόητη και η Μπαρτσελόνα.

Την 12η νίκη της σε 13 ματς στην ACB πέτυχε η Ρεάλ, κερδίζοντας την Μάλαγα με 79-74 στη Μαδρίτη.

Η ομάδα του Κατσικάρη έβαλε δύσκολα στην ”Βασίλισσα”, προηγούμενη με 31-37 στο ημίχρονο. Όμως, η τρίτη περίοδος και το επιμέρους 31-16, έφερε την ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, αλλά στο τέλος έμειναν με την πικρή γεύση της ήττας για το 6-7, με τον Έλληνα προπονητή να ”κλέβει” την παράσταση με ένα τάιμ άουτ του.

Ο Χάνγκα με 14 πόντους, ο Γιουλ με 13 και ο Ταβάρες με 11 ξεχώρισαν για τους νικητές, με τον Μπουτελιέ (14) και τον Φερνάντεθ (11) να μην φτάνουν για τη Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 31-37, 62-53, 79-74

Εύκολα η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πέρασε με 75-60 από την Τενερίφη. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έφτασε τις 11 νίκες σε 13 ματς και είναι δεύτερη στη Liga Endesa, πίσω μόνο από την Ρεάλ.

Ο Μίροτιτς συνέχισε τις μεγάλες εμφανίσεις με 18 πόντους-6 ριμπάουντ, ενώ 14-5 είχε ο Χέιζ. Ο Σερμαντίνι με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, που με 8-5 μοιράζονται την τέταρτη θέση με Μούρθια και Μανρέσα.