Ρεάλ: Με σούπερ άμυνα διπλό στη Γρανάδα πριν το μεγάλο ματς με τον Ολυμπιακό (video)

2023-01-15T14:25:27+00:00 2023-01-15T16:48:11+00:00.

15/Jan/23 14:25

© Fundación CB Granada | Fermín Rodríguez

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε στην κορυφή της ισπανικής λίγκας, νικώντας εύκολα τη Γρανάδα με 82-62 στην έδρα της τελευταίας, λίγες μέρες πριν το μεγάλο ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα (20/1)…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Με όπλο την άμυνα της που μόνο στην τρίτη περίοδο παρουσίασε κενά και κορυφαίους τους Ταβάρες και Ντζάναν Μούσα, η ομάδα του Τσους Ματέο δεν είχε πρόβλημα να καταβάλλει την αντίσταση της 14ης Γρανάδα που το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν μπορούσε να αντισταθεί στο βάθος της “Βασίλισσας”.

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 32-24 στο ημίχρονο, καθώς και η ίδια ήταν άστοχη στην επίθεση όπως οι γηπεδούχοι και παρότι η Γρανάδα μείωσε στα μισά της τρίτης περιόδου, η ολοκλήρωση 30 λεπτών αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 11 πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο βιολί, με τη Ρεάλ να κρατάει πάντα ένα επί μέρους σκορ υπέρ της και μία διαφορά μη ανατρέψιμη, φεύγοντας νικήτρια χωρίς ιδιαίτερο άγχος και πίεση.

O Mούσα με 20 πόντους και τέσσερις ασίστ, ο Έντι Ταβάρες με 15 και 10 ριμπάουντ και ο Σέρχιο Γιούλ με 12 (2/9 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ της Ρεάλ που περιμένει τα παιχνίδια της Μπαρτσελόνα και της Μπασκόνια για να δει αν θα μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Άλεξ Ρένφροε με 17 πόντους και ο Νιανγκ με 12 και 13 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι της Γρανάδας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 10-13, 22-25, 16-25