Μάλαγα: Επιβλητική πρεμιέρα και “μπρέικ” στην Τενερίφη! (video)

2023-05-28T22:54:37+00:00 2023-05-29T00:04:24+00:00.

gadamopoulos

28/May/23 22:54

perry-tenerife-unicaja

Η Μάλαγα πέρασε με 72-59 από την έδρα της ομάδας του Τσους Βιντορέτα και έκανε το 1-0 στη σειρά του 1ου γύρου των playoffs της ACB.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η ιστορία των ζευγαριών playoffs με ομάδες από την 4η και την 5η θέση προδικάζει σασπένς. Η ισοβαθμία (ρεκόρ 24-10) των Τενερίφη και Μάλαγα στην κανονική περίοδο της φετινής ACB «έδειχνε» αμφίρροπες αναμετρήσεις. Τίποτα από αυτά δεν συνέβη το βράδυ της Κυριακής (28/5) στην έδρα της πρώτης…

Η Μάλαγα έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα στην ποστ σίζον της ισπανικής λίγκας και νίκησε εκτός έδρας με 72-59 την ομάδα του κόουτς Τσους Βιντορέτα, για το «μπρέικ» και το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά! Η Κυπελλούχος Ισπανίας – η οποία στον τελικό του περασμένου Φεβρουαρίου είχε νικήσει πάλι την Τενερίφη(!) – «έκλεψε» το πλεονέκτημα έδρας και την Πέμπτη (1/6), στη δική της έδρα, θα έχει την ευκαιρία να «σκουπίσει» τη σειρά και να προκριθεί στα ημιτελικά.

Μία μετά την «άλωση» της Μπασκόνια από τη Μπανταλόνα, άλλη μία φιλοξενούμενη πήρε το προβάδισμα, καθώς η ομάδα του κόουτς Ίμπον Ναβάρο «εγκλώβισε» τους γηπεδούχους από την αρχή και μετά το «φτωχό» 13-9 της πρώτης περιόδου, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 32-20. Η Τενερίφη του φετινού MVP της ACB, Γκεόργκι Σερμαντίνι (10π.), έκανε το χειρότερο παιχνίδι της σεζόν , έχοντας στο πρώτο μέρος μόλις 6/28 σουτ (4/17διπ. και 2/11τριπ.)…

Η αναμενόμενη «αφύπνιση» των γηπεδούχων δεν ήρθε ποτέ. Με τον Μπριθουέλα (9π., 4ασ.) να ανεβάζει ρυθμούς στην τρίτη περίοδο, η Μάλαγα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και στο 27΄ προηγήθηκε και με 20 πόντους διαφορά (50-30). Μάλιστα, με τον Κέντρικ Πέρι να σκοράρει τους 8 από τους 16 πόντους στην 4η περίοδο, η ομάδα από την Ανδαλουσία έφτασε και στο +23 (68-45) στο 35΄!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις, με τους Οσετκόφσκι (11π, 3.5τριπ.), Τζέντοβιτς (7π.) και Τόμας (6π.) να συνεισφέρουν στην επίθεση, και έφτασαν εύκολα στη νίκη, πρώτη έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες στην Τενερίφη. Οι γηπεδούχοι (Φιτιπάλντο 13π., Μπολμάρο 11π.) εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στην πρεμιέρα των playoffs  και «πλήρωσαν» την αστοχία τους (12/33διπ., 7/22τριπ.).

Η πρώτη αγωνιστική του 1ου γύρου των playoffs της ACB ολοκληρώνεται το βράδυ της Δευτέρας (29/5, 22:00), με τη Μπαρτσελόνα να υποδέχεται στη Βαρκελώνη τη Βαλένθια.