Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Μούσα και οι “παλιοσειρές” την έστειλαν στα ημιτελικά (videos)

2023-05-31T22:54:59+00:00 2023-06-01T18:43:33+00:00.

gadamopoulos

31/May/23 22:54

dzanan musa rodriguez

Η Ρεάλ πέρασε με 89-81 από την έδρα της Γκραν Κανάρια, πέτυχε το 2-0 και θα συναντήσει τη Μπανταλόνα στα ημιτελικά της ACB.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Στην πρεμιέρα της σειράς, στη Μαδρίτη, ο Σέρχιο Γιουλ έγραψε (προσωπική) ιστορία και «υπέγραψε» το 1-0 της Ρεάλ επί της Γκραν Κανάρια. Στο δεύτερο ματς, το βράδυ της Τετάρτης (31/5), τόσο ο βετεράνος Ισπανός γκαρντ όσο κυρίως ο Τζανάν Μούσα αλλά και ο «Τσάτσο» Ροντρίγκεθ δεν ήθελαν… «ιστορίες» και «υπερωρίες» με την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρασε δύσκολα με σκορ 89-81 από την έδρα της κάτοχο του φετινού EuroCup, πέτυχε το 2-0 και θα συναντήσει στα ημιτελικά της ACB – με πλεονέκτημα έδρας – τη Μπανταλόνα, η οποία την προηγούμενη μέρα είχε ολοκληρώσει το «sweep» και την έκπληξη επί της Μπασκόνια! Η Ρεάλ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και χρειάστηκε την εμπειρία των «μπαρουτοκαπνισμένων» γκαρντ της για να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση, κόντρα στους μαχητικούς «κίτρινους».

O Μούσα, ο οποίος είχε 22π. με 4/5τριπ., έγινε ο πρώτος παίκτης της Ρεάλ που αρχίζει την ποστ σίζον με δύο αγώνες με +20π., κάτι που είχε καταφέρει και ο Ροντρίγκεθ το 2015. Μάλιστα, οι δυο τους είναι οι μοναδικοί που έχουν αντίστοιχη επίδοση για την ομάδα της Μαδρίτης από το 2000 κι έπειτα!

Η ομάδα του Τσους Ματέο, με ένα σερί 11-0 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, πήρε προβάδισμα 46-37. Είχε, όμως, απάντηση και όταν η Γκραν Κανάρια προσπέρασε προσωρινά με 54-53 στο 26΄. Οι φιλοξενούμενοι, ανέκτησαν το πάνω χέρι με τρίποντο του Γιουλ και χάρη στο εξαιρετικό βράδυ του Μούσα, ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 14-2, καθώς με ένα τρίποντο του Ροντρίγκεθ έφτασαν στο 67-56 του 30΄.

Ο ίδιος, με 4/5τριπ. και 13π., έφερε τη Ρεάλ στο +16 (77-61) του 33΄, όμως και πάλι η ομάδα του δεν «καθάρισε» εύκολα το ματς. Οι γηπεδούχοι, με μπροστάρηδες τους Σλότερ (17π., 4/11τριπ.) και Σαλβό (10π.), πλησίασαν με σερί 15-0 ως το 77-76 του 36΄, ισοφάρισαν σε 79-79 στα 3:29 για τη λήξη και έκαναν τη «βασίλισσα» να ιδρώσει και πάλι… Ένα μεγάλο καλάθι του Γιουλ (14π.), στα 3:09 και δύο βολές του ίδιου στο 1:49 «έγραψαν» το 83-79 που ουσιαστικά «κλείδωσε» το ματς για την ομάδα της πρωτεύουσας (Ταβάρες 12π., Ουίλιαμς-Γκος 10π.).

Η Ρεάλ έδειχνε μεν να πατά καλύτερα στο παρκέ από τους γηπεδούχους, ωστόσο δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ. Στην πρώτη περίοδο προηγήθηκε 13-8, όμως ένα επιμέρους 10-3 της Γκραν Κανάρια, έφερε την ομάδα του κόουτς Γιάκα Λάκοβιτς μπροστά με 18-16. Οι Μαδριλένοι, όμως, χάρη σε 9π. και 3/5τριπ. του Μούσα, έκλεισαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-18.

Με τους Μπαλτσερόφσκι (12π.) και Σλότερ να βρίσκουν σκορ, η Γκραν Κανάρια ξέφυγε με 29-24 στο 14΄. Η είσοδος του Γιουλ, όμως, και η αφύπνιση του Χεζόνια (7π.), ώθησαν τους φιλοξενούμενους σε ένα σερί 9-0 για το νέο προβάδισμα με 33-29 στο 17΄, αλλά και πάλι δίχως συνέχεια. Καθώς οι οικοδεσπότες ισορρόπησαν και προσπέρασαν με 37-35, πριν ο Χεζόνια διαμορφώσει το 39-37 του ημιχρόνου.