Μπαρτσελόνα: Δύο πρόσωπα, αλλά και πρώτο βήμα για τους τελικούς της ACB (videos)

2023-06-07T23:15:31+00:00 2023-06-07T23:46:05+00:00.

gadamopoulos

07/Jun/23 23:15

lapro-osetkowski-barça-malaga

Η Μπάρτσα πέτυχε το 1-0 επί της Μάλαγα στην ημιτελική σειρά, αν και στο δεύτερο ημίχρονο κινδύνευσε από το comeback της μαχητικής Ουνικάχα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Στα playoffs των εκπλήξεων και των «μπρέικς» στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα κατόρθωσε να διαφυλάξει το βράδυ της Τετάρτης (7/6) το πλεονέκτημα της έδρας της, έστω και δύσκολα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε της Μάλαγα με 84-81 στο «Παλάου Μπλαουγκράν» και πέτυχε το 1-0 στα ημιτελικά της ACB, αν και το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονό της προμήνυε ευκολότερη νίκη. Οι Καταλανοί σπατάλησαν διαφορά 16 πόντων, είδαν την Ουνικάχα να πλησιάζει στο -3 (82-79) στα 20΄΄ για τη λήξη, ωστόσο κατάφεραν να κάνουν το πρώτο βήμα για τους τελικούς της ισπανικής λίγκας.

Οι γηπεδούχοι όχι μόνο «πέταξαν» το προβάδισμα του πρώτου μέρους (45-31), όταν η ομάδα της Ανδαλουσίας μείωσε σε 57-55 στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσαν να διασφαλίσουν πιο εύκολα την επικράτηση και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν στο 37΄ προηγήθηκαν με 77-67. Η Κυπελλούχος Ισπανίας (Σίμα 19π., Έτζιμ 14π.), που είχε μεν 6/31τριπ. αλλά και… 20 επιθετικά ριμπάουντ, δεν έλεγε να τα παρατήσει και επιχείρησε εκ νέου την ολική ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία ευκαιρία, όταν στα 5,6΄΄ ο Καλινόσκι (12π.) αστόχησε επίτηδες στην τρίτη βολή του και η Μάλαγα κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, με το σκορ στο 84-81. Οι παίκτες του Ίμπον Ναβάρο, όμως, δεν βρήκαν σουτ και το κλέψιμο του Μίροτιτς «κλείδωσε» το 1-0 της Μπαρτσελόνα, η οποία είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Μίροτιτς 14, Σανλί 13, Αμπρίνες, Βέσελι από 12, Σατοράνσκι 10) και θα φιλοξενήσει την Ουνικάχα και στο δεύτερο ματς, την Παρασκευή (9/6, 22:00).

Η Μπάρτσα είχε φροντίσει, αρχικά, να βάλει τους δικούς της κανόνες στο ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με 11-6 (στο 6΄) και όταν η Μάλαγα ισοφάρισε σε 11-11, πέτυχαν ένα σερί 11-0 για το +11 στο 9΄ αλλά και στο δεκάλεπτο (26-15), χάρη σε 8π. των Μίροτιτς και Σανλί. Η διαφορά των δύο αντιπάλων ήταν από τα 6,75μ., με τους Καταλανούς να είναι στο 50% (3/6) και τους παίκτες του Ίμπον Ναβάρο να έχουν 1/7.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια. Η Μπαρτσελόνα ανέβαζε ρυθμό και διαφορά (30-18 στο 12΄) και με τον Μίροτιτς να φτάνει τους 13π., βρέθηκε στο +16 (45-29) στο 19΄! Το 45-31 του ημιχρόνου ήταν απολύτως φυσιολογικό, αφού για τους παίκτες του κόουτς Γιασικεβίτσιους οι πάσες γίνονταν… τρίποντα (όπως το παρακάτω βίντεο, με τον Σατοράνσκι!) και ήταν πιο αποδοτικοί στα τρίποντα (7/13) από τα δίποντα (8/18). Η Μάλαγα πλήρωνε τα 3/14τριπ. και τα 9 λάθη, με μόνο 6 ασίστ…

Η Μάλαγα, πάντως, εμφανίστηκε τελείως διαφορετική στην τρίτη περίοδο, αρχίζοντας με σερί 8-0 για το 45-39 (23΄). Ένα τρίποντο του Καλινόσκι ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 18-5, για το 50-47 στο 24΄ και τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -2 (57-55), με τους Σίμα και Έτζιμ να φτάνουν τους 11π.! Η Μπαρτσελόνα, όμως, με τον Αμπρίνες να προσφέρει λύσεις, κατόρθωσε να τελειώσει το δεκάλεπτο με επιμέρους 9-3, για το 66-58 στο 30΄.