Μπανταλόνα: Σπουδαίο “μπρέικ” και στη Μαδρίτη, με “ήρωα” ξανά τον Κάιλ Γκάι! (videos)

2023-06-06T22:47:51+00:00 2023-06-06T23:30:31+00:00.

gadamopoulos

06/Jun/23 22:47

kyle-guy-real-madrid-joventut-badalona

Η Μπανταλόνα, που απέκλεισε τη Μπασκόνια στον 1ο γύρο, έκανε το θαύμα της και στην έδρα της Ρεάλ και με ηγέτη (30π.-8/13τριπ.) τον Γκάι πέτυχε το 1-0 στα ημιτελικά της ACB.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής των φετινών playoffs της ACB «μίλησε» και στο «σπίτι» της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Ο Κάιλ Γκάι, ο οποίος βοήθησε τη Μπανταλόνα να ρίξει στο καναβάτσο τη Μπασκόνια στον 1ο γύρο των playoffs, πρόσφερε άλλη μία «παράσταση» από τα 6,75μ., το βράδυ της Τρίτης (6/6) στη Μαδρίτη.

Οι Καταλανοί θριάμβευσαν με 93-83 στην έδρα της Ρεάλ και πέτυχαν το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών, «κλέβοντας» με το «καλησπέρα» το πλεονέκτημα έδρας! Μεγάλος πρωταγωνιστής και πάλι ο Κάιλ Γκάι, ο οποίος μετά τον μ.ό. των 29π. στη σειρά με τη Μπασκόνια, πέτυχε 30π. με 8/13τριπ. και οδήγησε την ομάδα του στο «μπρέικ».

Ο Αμερικανός, αν και ξεκίνησε το ματς με 1/7 σουτ και είχε 6π. στο ημίχρονο, σκόραρε 13π. με τέσσερα τρίποντα στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με 12π. διαφορά (59-47, στο 26΄). Ο Γκάι, ο οποίος είχε 9/16 και 4/8τριπ. στα ματς με τους Βάσκους, έχει συνολικά 21/37τριπ. στην ποστ σίζον και καθοδηγεί τη Μπανταλόνα στην προσπάθεια για μια ακόμη έκπληξη στα playoffs.

Συνοδοιπόρος του Γκάι ο άλλοτε σέντερ της Ρεάλ, Άντε Τόμιτς, ο οποίος είχε 18π. κόντρα στον Ταβάρες, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά και των Φελίζ (16π) και Πάρα (11π.). Για τη Ρεάλ, δεν έφτανε το αλάνθαστο βράδυ του Ταβάρες (18π., 8/8διπ.) και η εξαιρετική εμφάνιση – στο δεύτερο ημίχρονο – του Τζανάν Μούσα (18π.), ο οποίος είχε φέρει το ματς στην ισοπαλία (73-73) στο 33΄.

Από εκείνο το σημείο, όμως, η Μπανταλόνα, που είχε συνολικά 15/26τριπ.(!), πέτυχε αρχικά σερί 6-0 και στη συνεχεία επιμέρους 10-2, για το 83-75 στα 2:51 για τη λήξη! Το έβδομο τρίποντο του Κάιλ Γκάι και πέντε σερί πόντοι του, όμως, «έγραψαν» το 88-77 στο 1:24, «υπέγραψαν» το διπλό της ομάδας του και ανάγκασαν το κοινό της Μαδρίτης να τον χειροκροτήσει! Η Ρεάλ (8/32τριπ.) δεν είχε άλλες απαντήσεις και θα επιχειρήσει να ισοφαρίσει τη σειρά το βράδυ της Πέμπτης (8/6, 22:00), και πάλι στην ισπανική πρωτεύουσα.

Η Ρεάλ άρχισε καλύτερα το ματς και μόλις στο 4΄ προηγήθηκε με 13-3. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν άργησαν να απαντήσουν και με ένα επιμέρους 13-4 μείωσαν στο 17-16 του 9΄, χάρη σε 6π. του Άντε Τομιτς. Οι Μαδριλένοι είχαν 7/8 δίποντα στην πρώτη περίοδο και αυτό τους επέτρεψε να κρατήσουν το προβάδισμα με 22-18 στο δεκάλεπτο, με τους Ταβάρες, Χάνγκα (από 7π.) και τον MVP του Μαΐου για την ACB, Γκερσόν Γιαμπουσέλε (5π.) να μην έχουν αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το εξαιρετικό ποσοστό τους στα δίποντα και ως την ανάπαυλα, μετρώντας 11/13. Είχαν, όμως 3/17 τρίποντα, σε αντίθεση με την Μπανταλόνα, που είχε και λύσεις κοντά στο καλάθι (Τόμιτς 11π.) βρήκε και μακρινά σουτ από τους Μπουσκέτς (8π. ως το 20΄), Βίβες. Οι Καταλανοί κατόρθωσαν να προσπεράσουν 32-31 στο 16΄ και με τρίποντο του Γκάι στην εκπνοή, πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 42-39! Η Μπανταλόνα είχε μεν 11/25διπ., όμως σούταρε με 60% (6/10) πίσω από τα 6,75μ. ως την ανάπαυλα.