Η Μάλαγα… ξέρανε τη Μπαρτσελόνα στο “Παλάου” για το 1-1! (videos)

2023-06-09T23:08:22+00:00 2023-06-10T03:51:34+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

09/Jun/23 23:08

carter-malaga-barcelona

Ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι για τη Μάλαγα, που αυτή τη φορά έφυγε με το διπλό από το “Παλάου Μπλαουγκράνα” επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 88-79 για να ισοφαρίσει την ημιτελική σειρά της ACB σε 1-1. Μεγάλο ματς από τον Τάισον Κάρτερ που πέτυχε 19 πόντους (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα που κατόρθωσε να διαφυλάξει το πλεονέκτημα της έδρας της στο πρώτο παιχνίδι (84-81) -παρόλο που δυσκολεύτηκε-  ηττήθηκε αυτή τη φορά από την μαχητική Μάλαγα (88-79) μέσα στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” και πλέον η σειρά των ημιτελικών της ACB βρίσκεται στο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια από το πρώτο λεπτό και με συνεχόμενα λάθη των “Μπλαουγκράνα” κατάφεραν κι έτρεξαν ένα σερί 14-1, αφήνοντάς τους στον ένα πόντο επί έξι αγωνιστικά λεπτά!

Ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις ήταν αυτός που “έσπασε” το ρόδι μετά από τόση ώρα για την ομάδα του και προσπάθησε μαζί με τον Λαπροβίτολα να δώσουν το σύνθημα γι’ αντεπίθεση. Τα κενά στην άμυνα της Μπαρτσελόνα όμως ήταν αρκετά και η Μάλαγα (που είχε μπροστάρη τον Κάρτερ) τα εντόπισε εξ αρχής βάζοντάς της δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, σα να μην έφτανε αυτό, ο Μάικ Τόμπι αποχώρησε τραυματίας για τα αποδυτήρια, καθώς γύρισε τον αστράγαλό του στο 01:20 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο μπήκε αποφασισμένη να κάνει άλλο ένα καλό… πρώτο δεκάλεπτο, όμως ο Λαπροβίτολα είχε άλλη άποψη.

Συγκεκριμένα, στο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου με δικό του τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ (48-47). Τα τρία σερί λάθη της Μάλαγα έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανεβάσουν ρυθμό στην επίθεση και να πάρουν ψυχολογία.

Οι Σίμα, Καλινόσκι και Πέρι όμως, με σημαντικά καλάθια έφεραν και πάλι το ματς τούμπα, με τη Μάλαγα να παίρνει ξανά κεφάλι στο σκορ μετά από 04:30 περίπου λεπτά. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έδειχναν να μην μπορούν να βάλουν τα σουτ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που κατάφεραν κι έστειλαν ακόμη και στο +17 τη διαφορά και να φύγουν μ’ ένα μεγάλο διπλό (88-79).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κάρτερ με 19 πόντους, ενώ οι Πέρι, Κράβις, Καλινόσκι σημείωσαν από 13 πόντους.

Όσο για την Μπαρτσελόνα, ο Λαπροβίτολα πέτυχε 19 πόντους (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα) ο Κάλινιτς 14 (4 ριμπάουντ) κι ο Κούριτς 13 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 37-40, 57-63, 79-88

Ημιτελικοί ACB (best-of-five)

(1) Μπαρτσελόνα – (5) Μάλαγα 84-81, 79-88 (1-0, 1-1)

(2) Ρεάλ – (7) Μπανταλόνα 83-93, 90-73 (0-1, 1-1)

Photo Credits: GettyImages

Ρεάλ Μαδρίτης: “Ξέσπασμα” με Γιαμπουσέλε και 1-1 με τη Μπανταλόνα! (videos)

Κάιλ Γκάι: Ο… Τύπος που άφησε το American football για το δικό του (#not American) dream (videos)

Μπαρτσελόνα: Δύο πρόσωπα, αλλά και πρώτο βήμα για τους τελικούς της ACB (videos)