Ο Μίροτιτς μπλόκαρε τον Γιουλ και η Μπάρτσα αγκαλιάζει το πρωτάθλημα, 2-0 την Ρεάλ! (videos)

2023-06-18T20:42:47+00:00 2023-06-18T21:24:56+00:00.

18/Jun/23 20:42

nikola-mirotic-fc-barcelona-real-madrid-acb-playoffs

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης (86-85) και πλέον απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 86-85, εντός έδρας, στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους Τελικούς της Liga Endesa.

Οι Μπλαουγκράνα υπερασπίστηκαν την έδρα τους, έκαναν το 2-0 στην σειρά και βρίσκονται μια νίκη μακριά από την στέψη τους ως πρωταθλητές για πρώτη φορά μετά το 2021.

Μετά το φινάλε, οι φίλαθλοι των γηπεδούχων αποθέωσαν τον Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα έπαιξε το τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα

Πολύ νωρίς στην αναμέτρηση οι Ταβάρες και Γιαμπουσέλε φορτώθηκαν με 2 φάουλ έκαστος, ωστόσο η Ρεάλ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (20-19).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με πρωταγωνιστές τους Μίροτιτς (9π./3α.) και Βέσελι (15π./3α.) πήγε στην ανάπαυλα έχοντας ένα προβάδισμα 4 πόντων (45-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, αν και η Μπαρτσελόνα έφτασε μέχρι το +9 (57-48 στο 5:25 με τρίποντο του Γιοκουμπάιτις), η ομάδα του Τσους Ματέο κατάφερε να μειώσει στους 3 (68-65).

Στην τελευταία περίοδο, o Σέρχιο Γιουλ πήρε το όπλο του και ήταν έτοιμος να οδηγήσει τη Ρεάλ στο break, όμως ο Νίκολα Μίροτιτς του είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο ”όχι” κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Μίροτιτς ήταν ο πολυτιμότερος για την Μπάρτσα σημειώνοντας 25 πόντους, ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Γιαν Βέσελι, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους. Από 10 είχαν Κάλινιτς και Λαπροβίτολα, με τον Αργεντινό να σημειώνει τις νικητήριες βολές.

Από πλευράς Ρεάλ ο Μάριο Χεζόνια ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ ακολούθησε με 15 (13 στο τέταρτο δεκάλεπτο). Ο Έντι Ταβάρες άγγιξε το double-double με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το τρίτο παιχνίδι της σειράς είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Τρίτη 20 Ιουνίου στις 22:00, στην ισπανική πρωτεύουσα.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 68-65, 86-85

Μπαρτσελόνα: Και οι επτά ήταν υπέροχοι, για το 1-0 επί της Ρεάλ (videos)

Μπαρτσελόνα: Όρθιο το ”Παλαού Μπλαουγκράνα” αποθέωσε τον Νίκολα Μίροτιτς (video)