ACB: Άργησε να ξυπνήσει η Μπασκόνια – Άνοιξε λογαριασμό η Βαλένθια!

2023-09-27T23:15:30+00:00 2023-09-28T00:25:01+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

27/Sep/23 23:15

baskonia-murcia

Η Μπασκόνια του Νίκου Ρογκαβόπουλου, που έμεινε και πάλι στα “ρηχά”, έτρεξε να… προλάβει αλλά δεν πρόφτασε απέναντι στη Μούρθια, γνωρίζοντας την ήττα με 88-76. Κατοστάρα από τη Σαραγόσα στη Μάλαγα που έκανε σεφτέ, πέρασε από τα Κανάρια Νησιά η Βαλένθια με το 94-86 επί της Τενερίφης.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Το κάκιστο πρώτο της ημίχρονο “πλήρωσε” η Μπασκόνια στη δεύτερη αγωνιστική της ACB και όταν αποφάσισε να αντεπιτεθεί, ήταν πλέον αργά (88-76). Η ομάδα του Πεναρόγια κόλλησε στους 24 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με τη Μούρθια του Σίτο Αλόνσο να χτίζει διψήφια διαφορά και να τη διατηρεί για μεγάλο μέρος του αγώνα. Στους έξι πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο κλεψίματα έμεινε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σε 15′ συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και παρόλο που στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου βρέθηκαν πίσω, πέρασαν μπροστά με 38-24, βάζοντας δύσκολα στους Βάσκους.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος που έμεινε στα… ρηχά στο πρώτο μέρος (2π.), δεν μπόρεσε ούτε εκείνος αλλά ούτε και οι συμπαίκτες του να αλλάξουν το ρου του αγώνα, με τη Μούρθια μάλιστα ολοένα να μεγαλώνει τη διαφορά. Στην τελευταία περίοδο, οι Βάσκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, έριξαν τη διαφορά στους 7 με τα “τρελά” Χάουαρντ, όμως το τρίποντο-μαχαιριά του Ένις 45” πριν το τέλος πάνω στον κρεμασμένο Έλληνα διεθνή, ήταν το τελειωτικό χτύπημα.

Δικαιότατο το αποτέλεσμα με τους 23 πόντους του “δαιμόνιου” Χάουαρντ να μην αρκούν καθώς δεν βρήκε ποτέ βοήθεια. Αντίθετα η Μούρθια που ντούμπλαρε τις νίκες της στη φετινή ACB, μέτρησε 5 διψήφιους με τους Ένις και Σλέβα να ηγούνται με 17.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-24, 61-48, 88-76

Murcia, ACB

Σαραγόσα: Κέρδισε τη Μάλαγα με μπροστάρη Γιούστα

Η Σαραγόσα εμφανίστηκε έτοιμη και επιβλήθηκε της Μάλαγα με 100-92 για τη 2η αγωνιστική της ACB. H ομάδα του Φίσακ ξεπέρασε τη συντριβή της πρεμιέρας στη Μαδρίτη και ούσα πιο συμπαγής στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο άνοιξε λογαριασμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Γιούστα και τον Οκαφόρ να οδηγούν τη Σαραγόσα στη νίκη. Άγγιξε το τέλειο ο Ισπανός σμολ φόργουρντ με 20 πόντους (9/10 δίποντα) σε 24’46” ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Νιγηριανός, σημειώνοντας 18 πόντους. Η μεγαλύτερη απειλή για τους Ανδαλουσιάνους άκουγε στο όνομα Νιχάντ Ντζέντοβιτς (18 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-50, 75-72, 100-92

Βαλένθια: Το… πάθημα της πρεμιέρας, έγινε μάθημα στα Κανάρια Νησιά

Μπορεί να ξεκίνησε νωθρά στα Κανάρια Νησιά η Βαλένθια, παρόλα αυτά με μία σαρωτική δεύτερη περίοδο πήρε τα ηνία και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή ACB (94-86 της Τενερίφης). Δεν έφτανε για τους νησιώτες ο Γκιόργκι Σερμαντίνι (21 πόντοι, 6 ριμπ., 3 ασίστ), με τις “νυχτερίδες” να έχουν πολυφωνία στην επίθεση.

Οι γηπεδούχου ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα (25-19, 10′), όμως το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Βαλένθια, η οποία λειτουργούσε υποδειγματικά σε άμυνα και επίθεση. Το σύνολο του Μουμπρού κυριάρχησε, πήγε τη διαφορά σε διψήφια τιμή και μέχρι το τέλος του αγώνα τη διατηρούσε στα επίπεδα αυτά, φεύγοντας με το διπλό από μία δύσκολη έδρα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 38-47, 59-71, 86-94