Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 86-79: Δεύτερο φετινό “πάρτι” σε “Clasico”, με ηγέτη τον Πουαριέ!

2023-10-01T20:36:32+00:00 2023-10-01T21:32:34+00:00.

gadamopoulos

01/Oct/23 20:36

2023 10 01 MADRID. BALONCESTO 23 24 PARTIDO CORRESPONDIENTE A LA JORNADA 3 DE LA LIGA ENDESA QUE ENFRENTA AL REAL MADRID Y AL BARCELONA EN EL WIZINK CENTER. FOTO: VICTOR CARRETERO/REALMADRID.COM

Παρά την απουσία του Ταβάρες, οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν της Μπάρτσα στη Μαδρίτη, πέτυχαν το 2/2 στη σεζόν επί των Καταλανών και συνεχίζουν αήττητοι στη Liga Endesa, μαζί με Χιρόνα, Μούρθια.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το «σκιάχτρο» που ακούει στο όνομα Έντι Ταβάρες έλειπε, όμως η Ρεάλ αποδείχθηκε και πάλι… τρομακτική για τη Μπαρτσελόνα. Οι Μαδριλένοι νίκησαν το βράδυ της Κυριακής (1/10) με 86-79 τους «μπλαουγκράνα», για το δεύτερο φετινό θρίαμβο σε ισάριθμα «Clasico», μετά και τον προ δύο εβδομάδων ημιτελικό του Super Copa!

Η ομάδα τους κόουτς Τσους Ματέο, παρά την απουσία του Ταβάρες, κατόρθωσε να επικρατήσει στην έδρα της και να συνεχίσει αήττητη στην ισπανική λίγκα, υποχρεώνοντας τους Καταλανούς στην πρώτη ήττα στην ACB. Ο Βενσάν Πουαριέ«ντύθηκε» Ταβάρες, με μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις του με τη «Βασίλισσα».

Ο Γάλλος σέντερ σκόραρε 22 πόντους με 9/13 δίποντα και οκτώ ριμπάουντ και όχι μόνο κέρδισε όλες τις μάχες στα δύο καλάθια, αλλά επισκίασε και την πρώτη επίσκεψη του Ουίλι Ερνανγκόμεθ στην πρωτεύουσα ως αντίπαλος. Ο νέος σταρ της Μπάρτσα έμεινε στους 4 πόντους, με 1/2 δίποντα, 2/6 βολές… Για τους ηττημένους (6/22τριπ.) ξεχώρισε ο Μπριθουέλα (14π.) και στο πρώτο ημίχρονο ο Τζαμπάρι Πάρκερ (7π.), ενώ δεν έφταναν οι εκλάμψεις των Γιοκουμπάιτις (12π.) και Λαπροβίτολα, Κάλινιτς (από 10π.).

Εκτός του Πουαριέ, η Ρεάλ – η οποία στο 38΄ βρέθηκε και στο +16, με 82-66 –, στηρίχτηκε στο εξαιρετικό παιχνίδι του Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος είχε 17 πόντους και πέντε ασίστ. Παρά τα μόλις 6/29τριπ., οι γηπεδούχοι βρήκαν ενέργεια από Μούσα (13π.) και Γιουλ (9π.), αλλά και λύσεις σε όλη τη διάρκεια από τον 17χρονο Ντιανιέ, που ήταν βασικός και είχε 9π. με 4/6 δίποντα και οκτώ ριμπάουντ!

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλύτερα το ματς και μόλις στο 4΄ προηγήθηκαν με 11-2, χάρη σε 5π. του Καμπάτσο και 4 του Ντιανιέ. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες από τα 6,75μ., έχοντας μαζί 1/14τριπ., αλλά η είσοδος του Μπριθουέλα επέτρεψε στη Μπαρτσελόνα να πετύχει ένα επιμέρους 3-11 και να μειώσει σε 14-13 στο δεκάλεπτο, με τον Τζαμπάρι Πάρκερ να έχει έξι πόντους.

Η Μπάρτσα προσπέρασε για πρώτη φορά με 21-20 στο 13΄ και με τον Μπριθουέλα να φτάνει τους 10π. με 4/4 σουτ και τον Νάτζι να προσθέτει άλλους έξι, προηγήθηκε με 26-25. Η Ρεάλ, όμως, χάρη στα 11 επιθετικά ριμπάουντ της, βρήκαν λύσεις και με τον Πουαριέ (8π.) και παρά τα 3/16τριπ. ως την ανάπαυλα, έφτασαν στο +4 (37-33) του ημιχρόνου.

Ο Πουαριέ συνέχισε να παίζει και για τον απόντα Ταβάρες και να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Ο Γάλλος δεν είχε αντίπαλο και σκοράροντας άλλους έξι πόντους στην τρίτη περίοδο, βοήθησε τους Μαδριλένους να ξεφύγουν και με 50-38 στο 15΄! Η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έφτασε και ως το +16 (82-66) του 38΄ πέτυχε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στη φετινή ACB.