Μπαρτσελόνα: Μετά το ΣΕΦ άλωσε και την έδρα της Γκραν Κανάρια

2023-10-15T20:47:12+00:00 2023-10-15T20:54:56+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

15/Oct/23 20:47

Η 5η αγωνιστική της ACB ολοκληρώθηκε, με την Μπαρτσελόνα να φεύγει ξανά νικήτρια, αυτή τη φορά απέναντι στην Γκραν Κανάρια (83-73). Νίκες και για Μπασκόνια και Βαλένθια. Δείτε τα αποτελέσματα και πως διαμορφώνεται η βαθμολογία στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε, με το παιχνίδι της Μπαρτσελόνα απέναντι στην Γκραν Κανάρια.

Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου, μετά το μεγάλο διπλό στο ΣΕΦ απέναντι στον Ολυμπιακό, επιβλήθηκε εκτός έδρας και της Γκραν Κανάρια (83-73) και πλέον ετοιμάζεται για την “διαβολοβδομάδα”.

Αρχικά θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (17/10, 19:30) εκτός έδρας την Παρτίζαν, ενώ την Παρασκευή (20/10, 21:30) θα υποδεχθεί την Μπάγερν του Πάμπλο Λάσο.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου και στις δύο διοργανώσεις μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Ρεάλ την 1η Οκτώβρη για την ACB.

Οι “Μπλαουγκράνα” που επικράτησαν της Γκραν Κανάρια, έφτασαν τις τέσσερις νίκες στην ACB και δείχνουν σιγά-σιγά να βρίσκουν τον καλό τους εαυτό.

Παρόλο που μπήκαν δυνατά στο ματς, η Γκραν Κανάρια κατάφερε με τον Μπρουσίνο να ισορροπήσει κάπως τα πράγματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά με +5, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι που είχαν βελτιώσει και την αμυντική τους συμπεριφορά, συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι, όμως ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ μαζί με τον Πάρα, πέτυχαν σημαντικούς πόντους που έκανα το παιχνίδι ντέρμπι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, σημαντικά καλάθια του Γιοκουμπάιτις και ένα τρίποντο στο τέλος του Αμπρίνες ήταν αυτά που ουσιαστικά ανέβασαν τη διαφορά στο +10 κι έδωσαν τη νίκη στους Καταλανούς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις με 14 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ πρόσθεσε 11 πόντους, όσους σημείωσε και ο Ζοέλ Πάρα.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Νίκολα Μπρουσίνο, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-32, 59-56, 73-83

Σαραγόσα – Μπασκόνια 80-85: Τρίτη σερί νίκη, στο μηδέν ο Ρογκαβόπουλος

Η Μπασκόνια κατάφερε να επιβληθεί της Σαραγόσα (80-85) κι έφυγε με το διπλό από την έδρας της. Πλέον έχει ρεκόρ 5-1 και συνεχίζει να έχει μεγάλες βλέψεις για φέτος.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έμεινε στο μηδέν, αγωνιζόμενος για 12:18, με μόλις τρεις προσπάθειες που πήρε αλλά ήταν άστοχες, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού, με το δεύτερο δεκάλεπτο όμως να είναι και το καταλυτικό γι’ αυτούς, καθώς κατάφεραν και πήραν πρώτη φορά μία διαφορά πάνω από δέκα πόντους, μέσω της οποίας μετά έχτισαν προκειμένου να φύγουν με το διπλό.

Η Σαραγόσα έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με καλάθια των Σουλειμάνοβιτς και Σμιθ, έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα. Όμως, εκεί ο Μαρίνκοβιτς και ο ΜάκΙνταιρ πήραν από το χέρι την ομάδα τους και ουσιαστικά της έδωσαν τη νίκη και το μεγάλο αυτό διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 34-45, 58-65, 80-85

Μπρεογκάν – Βαλένθια 59-61: Συνεχίζουν απτόητες οι “νυχτερίδες”

Η Βαλένθια παρόλο που έδειχνε να δυσκολεύεται στο τέλος, κατάφερε και πέρασε και από την Μπρεογκάν (59-61), έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην ACB και πλέον βρίσκεται στο 4-1.

Το ματς ήταν πολύ χαμηλού ρυθμού και σκορ, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά μέχρι το τέλος του αγώνα. Το μεγάλο σουτ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε από τον Κάσιους Ρόμπερτσον, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε κάνει τόσα πολλά, όμως έγραψε το 59-57 κι ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στις “νυχτερίδες”, αφού μετά απ’ αυτό το προβάδισμα, η Μπρεογκάν δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα ξανά.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Κρις Τζόουνς με 17 πόντους, ενώ 11 πόντους με 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Μπράντον Ντέιβις. Από τους ηττημένους, 13 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Χουάν Φερνάντεθ.

Tα δεκάλεπτα: 15-11, 21-24, 41-40, 59-61