ACB: Ιστορική πρώτη νίκη της Παλένθια – “διπλό” για Ανδόρα στη Μπανταλόνα!

2023-10-21T20:59:07+00:00 2023-10-21T22:58:43+00:00.

gadamopoulos

21/Oct/23 20:59

Palencia-Breogan

Η 6η αγωνιστική της ACB άρχισε το Σάββατο (21/10) με ένα σπουδαίο βράδυ για τη νεοφώτιστη Παλένθια, η οποία “έσπασε το ρόδι” κόντρα στην Μπρεογκάν. Σημαντική νίκη για την Ανδόρα στη Βαρκελώνη.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Χρειάστηκαν έξι αγώνες για την πολυπόθητη πρώτη επικράτηση στη φετινή ACB. Η νεοφώτιστη Παλένθια επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου (21/10) της Μπρεογκάν με 74-59 και πανηγύρισε την παρθενική νίκη της ιστορίας της στη Liga Endesa!

Η ομάδα από την ευρύτερη περιοχή της Καστίλης και της Λεόν προβιβάστηκε τον περασμένο Ιούνιο στη μεγάλη κατηγορία του ισπανικού μπάσκετ. Κάτι που είχε πετύχει και το 2016, ωστόσο τότε παραιτήθηκε από το δικαίωμα συμμετοχής, λόγω αδυναμίας εκπλήρωσης των οικονομικών απαιτήσεων της λίγκας…

Φέτος, όμως, έκανε πραγματικότητα το όνειρό της και αν και περίμενε αρκετά, έκανε και το πρώτο βήμα για τον δύσκολο στόχο της παραμονής. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω με 17-12 στο δεκάλεπτο, είχαν μία εκπληκτική δεύτερη περίοδο με επιμέρους 24-8 και μετά το 36-25 του ημιχρόνου δεν κοίταξαν πάλι πίσω!

Κορυφαίος παίκτης της Παλένθια ο μέχρι το καλοκαίρι γκαρντ του ΠΑΟΚ, Γιανίκ Φράνκε, ο οποίος είχε 13 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/3 βολές σε 21΄. Μπενίτε και Εντιαγέ είχαν από 11 και δέκα πόντους αντίστοιχα για τους νικητές (16/25διπ., 10/26τριπ.), οι οποίοι στα μέσα της τέταρτης περιόδου προηγήθηκαν και με 72-52. Για τη Μπρεογκάν, που «έπεσε» σε ρεκόρ 1-5, ο Γιογκέλα είχε 18 πόντους με 7/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα (συνολικά 5/25 η ομάδα του).

Στο άλλο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της ισπανικής λίγκας, η Ανδόρα πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της Μπανταλόνα, με 94-84, και την έφτασε σε ρεκόρ 3-3! Μάριτς με 16 πόντους και Ντος Άνιος με 15π. και ο Γκάουντλοκ με 12 ήταν οι πρωταγωνιστές των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στην τρίτη περίοδο κράτησαν τη Μπανταλόνα στους 12 πόντους, μετατρέποντας το υπέρ της 45-40 του ημιχρόνου σε 64-52.

Οι γηπεδούχοι, αν και ανέβασαν ρυθμό και σκόραραν 32 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο – αλλά δέχθηκαν και 30 – δεν κατάφεραν να ανατρέχουν την κατάσταση. Εκείνος που ξεχώρισε για την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1994 ήταν ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Άντριου Άντριους, με 16 πόντους, με 6/9 δίποντα αλλά και 0/6 τρίποντα… Δώδεκα πόντους είχε ο ΝτεΣον Τόμας και δέκα ο βετεράνος γκαρντ, Πάου Ρίμπας.