Μπασκόνια: Εντός έδρας ήττα από την Γκραν Κανάρια, πριν τον Ολυμπιακό – Εύκολα η Μπαρτσελόνα με Μπρέογκαν

2023-11-05T19:23:11+00:00 2023-11-06T00:27:44+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

05/Nov/23 19:23

Η Μπασκόνια συνεχίζει να μην… πείθει στην ACB, ηττήθηκε και από την Γκραν Κανάρια εντός έδρας (88-79) λίγο πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (9/11, 19:15) στο ΣΕΦ. Εύκολο βράδυ για την Μπαρτσελόνα που επιβλήθηκε της Μπρεογκάν με 79-63.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Ρεάλ νωρίτερα το μεσημέρι της Κυριακής (5/11) κέρδισε με 83-76 τη Γρανάδα, όμως η αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα (9/11, 19:15) αυτή την εβδομάδα, Μπασκόνια, ηττήθηκε εντός έδρας από την καλύτερη Γκραν Κανάρια με 88-79!

Πλέον οι Βάσκοι βρίσκονται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα στην ACB έχοντας τέσσερις νίκες και τέσσερις ήττες.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν από πολύ νωρίς με… χίλια και να παίρνουν μάλιστα ένα προβάδισμα με +10 λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος.

Το παιχνίδι το είχε φέρει η Γκραν Κανάρια στα μέτρα της, ο Μάρκους Χάουαρντ έμεινε χαμηλά με 13 πόντους και 2/7 τρίποντα, με τον Κοστέλο να είναι ο μόνος που προσπαθούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα, ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 25 πόντους με 5/8 τρίποντα, με 5 ριμπάουντ, που όμως δεν έφτασαν όπως αποδείχθηκε και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν μ’ ένα σημαντικό διπλό από τη χώρα των Βάσκων.

Για την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς, αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μπρουσίνο με 19 πόντους (4/10 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ, ενώ από 14 έβαλε ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Έι Τζέι Σλότερ.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 30-43, 52-61, 79-88

Από την άλλη πλευρά, η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της, κέρδισε εκτός έδρας την Μπρεογκάν με 79-63 και έφτασε τις έξι νίκες στην ACB.

Ο Ρότζερ Γκριμάου δεν είχε σε ακόμη ένα ματς τους Ρόκας Γιουκουμπάιτις και Νίκο Λαπροβίτολα, όμως είχαν Γιαν Βέσελι ο οποίος ήταν εξαιρετικός με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι Καταλανοί επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις τους επί ισπανικού εδάφους, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα από την Μπρεογκάν και με μία πολύ καλή τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου έτρεξαν ένα 21-12 επιμέρους σκορ, κατάφεραν και πήραν τη νίκη, παραμένοντας δύο νίκες πίσω από την πρωτοπόρο Ρεάλ και αιώνια αντίπαλό της.

Ο Γιαν Βέσελι ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους “Μπλαουγκράνα” αφού ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ οι Πάρκερ και Παουλί έβαλαν άλλους 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-39, 51-58, 63-79