ACB: Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μπάρτσα και δεύτερη σερί νίκη της Μπασκόνια

26/Nov/23 19:30 November 26, 2023

gadamopoulos

26/Nov/23 19:30

Willy-Hernangomez-vs-Girona

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική την Κυριακή (26/11) κόντρα στη Χιρόνα, μετά την ήττα από την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη Μούρθια, και έμεινε στην τετραπλή ισοβαθμία στη 2η θέση. Το 2/2 και η Μπασκόνια μετά τις τέσσερις σερί ήττες της…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο… συνωστισμός στη 2η θέση της Liga Endesa διατηρήθηκε και την Κυριακή (26/11), καθώς η Μπαρτσελόνα έφτασε και πάλι τις Μάλαγα, Μούρθια και Βαλένθια στο ρεκόρ 8-3. Μία εβδομάδα μετά την ήττα στη Μούρθια, η ομάδα του κόουτς Ρότζερ Γκριμάου ήταν εντυπωσιακή απέναντι στη Χιρόνα, την οποία διέλυσε με 115-78!

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 26-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μία καταιγιστική τρίτη περίοδο, στην οποία είχαν επιμέρους 33-18, “καθάρισαν” εύκολα το ματς. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν χάρη στα 15/25 τρίποντά τους, με τους Ερνανγκόμεθ και Μπριθουέλα, που είχαν από 20 πόντους, να “κουβαλούν” εκ του ασφαλούς το σκοράρισμα. Αποδοτικός για μία ακόμη βραδιά και ο Τζαμπάρι Πάρκερ, ο οποίος είχε 14 πόντους σε 18΄, με 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Βίλα είχε 17π., ο Μαρτίνεθ 10π. και ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ, Κίνο Κολόμ, πρόσθεσε 8π. και τρεις ασίστ.