ACB: Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μπάρτσα και δεύτερη σερί νίκη της Μπασκόνια

26/Nov/23 19:30 November 26, 2023

gadamopoulos

26/Nov/23 19:30

Willy-Hernangomez-vs-Girona

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική την Κυριακή (26/11) κόντρα στη Χιρόνα, μετά την ήττα από την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη Μούρθια, και έμεινε στην τετραπλή ισοβαθμία στη 2η θέση. Το 2/2 και η Μπασκόνια μετά τις τέσσερις σερί ήττες της…

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ο… συνωστισμός στη 2η θέση της Liga Endesa διατηρήθηκε και την Κυριακή (26/11), καθώς η Μπαρτσελόνα έφτασε και πάλι τις Μάλαγα, Μούρθια και Βαλένθια στο ρεκόρ 8-3. Μία εβδομάδα μετά την ήττα στη Μούρθια, η ομάδα του κόουτς Ρότζερ Γκριμάου ήταν εντυπωσιακή απέναντι στη Χιρόνα, την οποία διέλυσε με 115-78!

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν με 26-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μία καταιγιστική τρίτη περίοδο, στην οποία είχαν επιμέρους 33-18, “καθάρισαν” εύκολα το ματς. Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν χάρη στα 15/25 τρίποντά τους, με τους Ερνανγκόμεθ και Μπριθουέλα, που είχαν από 20 πόντους, να “κουβαλούν” εκ του ασφαλούς το σκοράρισμα. Αποδοτικός για μία ακόμη βραδιά και ο Τζαμπάρι Πάρκερ, ο οποίος είχε 14 πόντους σε 18΄, με 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Βίλα είχε 17π., ο Μαρτίνεθ 10π. και ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ, Κίνο Κολόμ, πρόσθεσε 8π. και τρεις ασίστ.

Νέο σόου Μονέκε!

Στη Βιτόρια, η Μπασκόνια πέτυχε δεύτερη σερί νίκη μετά τις τέσσερις διαδοχικές ήττες της, αυτή τη φορά με 94-86 επί της Μανρέσα και ανέβηκε στο ρεκόρ 6-5. Οι Βάσκοι στηρίχτηκαν στο καταπληκτικό ξεκίνημά τους, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο ξέφυγαν με 29-12! Στη συνέχεια απλώς διαχειρίστηκαν το ματς, αν και έχασαν επιμέρους και τις τρεις περιόδους.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς σούταραν 15/29 τρίποντα, ενώ η Μπασκόνια είχε έξι παίκτες με 9+ πόντους και κορυφαίο ξανά τον Τσίμα Μονέκε, με 23 πόντους (3/3 τρίποντα, 10/12 βολές). Ο Κοστέλο πρόσθεσε 17 πόντους και σημαντική ήταν η βοήθεια και των Μαρίνκοβιτς, Μίλερ-ΜακΙντάιρ (από 11π.), Ντίεθ (10π.) και Χάουαρντ (9π.). Για τη Μανρέσα, ο Μπάντιο πέτυχε 20 πόντους.

Ο αλάνθαστος Σερμαντίνι έκρινε το τοπικό ντέρμπι

Η αγωνιστική έκλεισε με το τελευταίο ματς και τη μοναδική εκτός έδρας νίκη της Κυριακής. Η Τενερίφη πήρε το ντέρμπι των Κανάριων Νήσων, νικώντας με 94-82 στην έδρα της Γκραν Κανάρια στην παράταση (κ.α. 74-74), πιάνοντας την αντίπαλό της (αλλά και άλλες τρεις ομάδες) στο ρεκόρ 6-5. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκεόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους με 9/9 δίποντα, 6/6βολές και έξι ριμπάουντ!

Μεγάλο ματς και από τον Βραζιλιάνο βετεράνο γκαρντ, Μαρσελίνιο Χουέρτας, με 16 πόντους, δέκα ασίστ και έξι ριμπάουντ. Για τη Γκραν Κανάρια, η οποία επέστρεψε από το -16 του ημιχρόνου (45-29), όμως σκόραρε μόνο οκτώ πόντους στο έξτρα πεντάλεπτο και δέχτηκε 20, πήγε χαμένο το μεγάλο ματς του Μπρουσίνο, με 25 πόντους, 4/4διπ., 3/3τριπ., 8/9βολ, 11ριμπ., ενώ ο Έι Τζέι Σλότερ είχε 17 πόντους, αλλά με 1/8 τρίποντα…