Μπαρτσελόνα: Την πάτησε από την Μανρέσα πριν την Αρμάνι

2023-12-13T22:25:03+00:00 2023-12-13T22:46:09+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

13/Dec/23 22:25

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα από την Μανρέσα, ηττήθηκε στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 83-82 για την 15η αγωνιστική της ACB και πλέον ετοιμάζεται για το ματς με την Αρμάνι Μιλάνο (15/12, 21:30) για την Ευρωλίγκα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μανρέσα έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, κέρδισε στις λεπτομέρειες με 83-82 στο Παλάου Μπλαουγκράνα για την 15η αγωνιστική της ACB και πλέον μετρά 8 νίκες και 6 ήττες, ενώ οι “Μπλαουγκράνα” έπεσαν στο 9-5.

Η ισπανική ομάδα που δεν είχε στη διάθεσή της τον Άλεξ Αμπρίνες εξαιτίας ενός μυϊκού προβλήματος, στρέφει το βλέμμα της στο εντός έδρας παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο (15/12, 21:30) για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρόμπινσον με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από 11 σημείωσαν οι Σανιά και Γκαρσία.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπριθουέλα έβαλε 17 πόντους, ο Λαπροβίτολα 12 (2 ασίστ), 10 ο Πάρκερ και 8 πόντους ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ (4 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καλά στο ματς, με την Μανρέσα να βρίσκει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Σανιά και τον Γκαρσία, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι και τους δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το ηλεκτροσόκ αυτό βοήθησε πάντως τους παίκτες του Γκριμάου να ξυπνήσουν, μείωσαν τη διαφορά στον πόντο με καλάθια των Σατοράνσκι και Ντα Σίλβα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με +5 λίγο πριν το φινάλε του αγώνα, μετά από καλάθια του Μπριθουέλα και του Λαπροβίτολα.

Η Μπαρτσελόνα ωστόσο έχασε γρήγορα αυτό το προβάδισμα, ενώ στο 82-82 στα 4.5″ πριν το φινάλε, ο Γκαρσία έβαλε 1/2 βολές κι έδωσε το προβάδισμα μ’ έναν πόντο στην ομάδα του. Ο Λαπροβίτολα πήρε την ευθύνη της επίθεσης, αστόχησε σε δύσκολο λέι απ ανάμεσα από δύο παίκτες, ο Βέσελι δεν κατάφερε να πιάσει την μπάλα στον αέρα και να σκοράρει με φόλοου και έτσι ήρθε η 5η ήττα για την Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 36-39, 60-65, 82-83