Ρεάλ: Επιστροφή στις νίκες μετά τον Παναθηναϊκό

2024-03-03T14:26:53+00:00 2024-03-03T16:39:27+00:00.

03/Mar/24 14:26

jerrick-harding-andorra

Στην κορυφή της ACB παραμένει η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά τη νίκη της με 70-89 κόντρα στην Ανδόρα.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Ρεάλ κέρδισε στην έδρα της Ανδόρα με 70-89, για την 23η αγωνιστική της ACB, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό για την Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους, ειδικά στην δεύτερη περίοδο, όταν και πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 41-37.

Όμως, η Ρεάλ έκανε την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους 55-68, πήραν διψήφιες διαφορές με τον Γιαμπουσέλε.

Η τελευταία περίοδος ήταν πια διαδικαστικού χαρακτήρα για την Ρεάλ, η οποία παραμένει πρώτη στην βαθμολογία, έχοντας ρεκόρ 20-3.

Πρωταγωνιστές των νικητών οι Ταβάρες (12 ριμπάουντ), Καμπάτσο (8 ασίστ) και Ντεκ με 14 πόντους έκαστος. Ο Γιαμπουσέλε ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Για την Ανδόρα του 8-15, Χάρντινγκ με 19 πόντους και Μοντέρο με 14 πόντους δεν ήταν αρκετοί για την υπέρβαση κόντρα στους Μαδριλένους.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-37, 55-68, 70-89

Μούρθια: Νίκη στην ACB πριν τον Προμηθέα, ήττα για Χολόν πριν την ΑΕΚ