Ρεάλ: ΑΦΕΝΤΙΚΟ και στην Ισπανία, με τα… χίλια ζόρια & ανατροπή στη Μάλαγα

2024-03-17T20:31:34+00:00 2024-03-18T00:20:25+00:00.

Μάνος Φυρογένης

17/Mar/24 20:31

llull-unicaja-madrid
Unicaja-Real Madrid. Liga Endesa. Palacio de los Deportes José Maria Martin Carpena. Temporada 2023-2024. 17 de marzo de 2024.

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (81-87) η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από τη Μάλαγα και μεγάλωσε την απόσταση από τους εκπληκτικούς Ανδαλουσιάνους που φωνάζουν για τη διαιτησία στο φινάλε.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Στην Ανδαλουσία το βράδυ της Κυριακής (17/3) παιζόταν η κορυφή της ισπανικής λίγκας και αυτή έστω κι αν αμφισβητήθηκε η υπάρχουσα κατάσταση πάρα πολύ έντονα, δεν άλλαξε χέρια.

Η φοβερή και τρομερή αρμάδα του Ναβάρο που είχε να ηττηθεί για το πρωτάθλημα από τις 20 του Γενάρη (πέντε σερί νίκες) έφτασε ένα λεπτό μακριά από το να γίνει η δεύτερη ομάδα που “σκουπίζει” τη “Βασίλισσα” μετά τη Φενέρμπαχτσε στην Ευρωλίγκα όμως οι “μερένχες” τα έκαναν όλα σωστά στις τελευταίες στιγμές του αγώνα και έφυγαν με μεγάλο και ζόρικο (81-87) “διπλό” από την έδρα της απίθανης Μάλαγα.

Φωνάζουν για φάουλ στον Κάρτερ στα 18” για το τέλος οι γηπεδούχοι, όλα καθαρά τα είδαν οι διαιτητές και άφησαν τη φάση να εξελιχθεί για το κάρφωμα του Ντεκ που έκανε το 81-85 και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης που δεν είχε τον Χεζόνια στη σύνθεσή της λόγω γαστρεντερίτιδας.

Τι κι αν οι Μαδριλένοι βρέθηκαν με διψήφια διαφορά μπροστά στο σκορ (23-33) στο πρώτο ημίχρονο; Η Μάλαγα αρνήθηκε να πέσει αμαχητί, το πάλεψε και λίγο έλειψε να δικαιωθεί.

Παρότι βγήκε υπολειπόμενη οκτώ πόντων στο δεύτερο μέρος στο παρκέ (40-48), έτρεξε ένα επιμέρους 12-2 για το 52-50 μέσα σε τέσσερα λεπτά και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του αγώνα.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα μάλιστα και εκμεταλλευόμενη τα πολλά (16) λάθη που ανάγκασε τη “Βασίλισσα”, ήταν μπροστά με 81-78, 1’29” πριν ακουστεί η “χοντρή κυρία” με κάρφωμα του Κράβις.

Μεγάλο έμμεσο τρίποντο με γκολ και φάουλ από τον Μούσα για το 81-81 (1’09” για το τέλος). Η άμυνα βγήκε για την ομάδα του Τσους Ματέο και ο “γίγαντας” Ταβάρες δεν είχε αντίπαλο στην αέρα για να καρφώσει και να κερδίσει και το φάουλ από εξαιρετική συνεργασία με τον Καμπάτσο.

Ο “πύργος” της Ρεάλ έχασε τη βολή, ο Καμπάτσο έπαιξε άμυνα στο όριο του φάουλ στον Κάρτερ που “πελαγοδρόμησε”, οι διαιτητές δεν έδειξαν κάτι, οι Μαδριλένοι έκλεψαν τη μπάλα και στον αιφνιδιασμό σκόραραν με κάρφωμα του Ντεκ 14” για το φινάλε για το 81-85 που ουσιαστικά έβαλε τέλος στα όνειρα της Μάλαγα.

Άλλο ένα λάθος για τους γηπεδούχους και ο Καμπάτσο “έγραψε” το τελικό 81-87 διά πυρός και σιδήρου.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-48, 64-64, 71-78