Μπάρτσα – Ρεάλ 85-79: Σόου του Λαπροβίτoλα έκρινε το Clasico και έριξε τη “βασίλισσα” από την κορυφή!

07/Apr/24 20:41 April 7, 2024

gadamopoulos

07/Apr/24 20:41

Laprovitola-Barca-Real

Η Μπαρτσελόνα, χάρη σε 25π. του clutch Αργεντινού γκαρντ, υποχρέωσε τη Ρεάλ σε τρίτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και την έστειλε 2η στην ισοβαθμία με την πρωτοπόρο (πια) Μάλαγα.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Τα Clasico συνήθως κρίνουν πρωτιές και τίτλους. Το κυριακάτικο (7/4) ντέρμπι στη Βαρκελώνη, όμως, έκρυβε κυρίως έναν θρίαμβο γοήτρου για τη Μπαρτσελόνα, και… “γκρέμισε” τη Ρεάλ από την πρώτη θέση της ACB, για χάρη κάποιου τρίτου από Ανδαλουσία μεριά.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 85-79 και υποχρέωσαν τη “βασίλισσα” σε δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα (και τρίτη σε όλες τις διοργανώσεις) και έφεραν χαμόγελα στη… Μάλαγα.

Η Μπάρτσα, αν και απώλεσε διαφορά 21π., πανηγύρισε στο φινάλε με clutch τον Νίκο Λαπροβίτολα και φτάνοντας σε ρεκόρ 19-9, “έριξε” τη Ρεάλ στο 23-5 και στην ισοβαθμία πια με τη Μάλαγα. Η αντίπαλος του Προμηθέα στους “8” του BCL, μάλιστα, είναι πια πρώτη, αφού οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη με 6π. διαφορά, όμως η ομάδα του Ίμπον Ναβάρο έχει καλύτερο συνολικό goal average από την πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Οι “μπλαουγκράνα” (Ρούμπιο, Βέσελι από 11π., Πάρκερ, Αμπρίνες από 9π.) ήταν απολαυστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους 24-4 ξέφυγαν με 27-9 στο 9΄! Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε το +21 (40-19) στο 16΄ και έδειχνε εύκολο βράδυ για τους γηπεδούχους.

Η Ρεάλ (Μούσα, Ντεκ από 14π., Γιουλ 11π.) αντέδρασε, μείωσε στο 64-63 του 33΄ και θέλησε να πετύχει την ολοκληρωτική ανατροπή. Ο Λαπροβίτολα, ωστόσο, “μίλησε” στο φινάλε, καθώς με τρίποντο “έγραψε” το 83-75 στο 1:30 για τη λήξη και με δικό του καλάθι για το 85-77 στο 1:05, “κλείδωσε” το ματς για την ομάδα του, έχοντας συνολικά 25 πόντους.

Επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο για τη Μάλαγα

Η Μάλαγα φάνηκε να μην έχει τις κατάλληλες ανάσες στην έδρα της ανταγωνιστικής (και 8ης, με 16-12) Μανρέσα, δύο μέρες πριν από τον δεύτερο προημιτελικό του BCL στην Πάτρα με τον Προμηθέα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και πέτυχε την τρίτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι, αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν πίσω με 20-8, είχαν τις λύσεις και μετά το -10 της ανάπαυλας (41-31) και ανέβηκαν στην κορυφή της ACB για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2014-15!

Η ομάδα του κόουτς Ίμπον Ναβάρο πλησίασε στον πόντο στο 30΄ και στην τέταρτη πέτυχε επιμέρους 33-21, νικώντας με 88-77 τη Μανρέσα (Μπάντιο 15π., Γκέμπεν 14π,). Η τριπλέτα Τέιλορ (17π.), Κάρτερ (15π.) και Πέρι (15π., 5ασ.) οδήγησε εκ του ασφαλούς τη Μάλαγα σε μία ακόμη επικράτηση στην εντυπωσιακή φετινή σεζόν της.

Προβάδισμα Βαλένθια για τα playoffs

Λίγοι θα περίμεναν πριν από μερικούς μήνες, στην αρχή της σεζόν, ότι δύο ομάδες της ACB που μετέχουν στην Ευρωλίγκα θα μάχονταν αυτή την περίοδο για την είσοδό τους στα playoffs της ισπανικής λίγκας. Το ντέρμπι μεταξύ Βαλένθια και Μπασκόνια ολοκληρώθηκε με διπλό θρίαμβο των γηπεδούχων, οι οποίοι νίκησαν 111-101 τους Βάσκους και κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας με 9π. στον 1ο γύρο στη Βιτόρια!

Οι “πορτοκαλί”, παρά την απογοητευτική πορεία τους στον 2ο γύρο της Ευρωλίγκα, προηγήθηκαν με 31-14 στο δεκάλεπτο και 62-34 στο ημίχρονο(!), είχαν σε μεγάλο βράδυ τους Τζόουνς (27π.) και Οτζελέγε (25π.) και με την επικράτησή τους έφτασαν σε ρεκόρ 17-11, που τους κράτησε στην 7η θέση. Η Μπασκόνια, από την άλλη, δεν είχε αντίδραση και παρά τους 36π. με 8/13τριπ. του Μάρκους Χάουαρντ, αλλά και το καλό βράδυ των Μονέκε (21π., 10ριμπ.) και Μίλερ-ΜακΙντάιρ (15π., 10σ.), “έπεσε” στο 15-13 και έμεινε 9η και για την ώρα εκτός της 8αδας της ποστ σίζον.