11/May/16 22:37

Νίκη δίχως… Πασκουάλ η Μπαρτσελόνα

11 May 2016 2016-05-11T23:54:44+00:00.

- 11 May 2016

Η Γκραν Κανάρια έβαλε δύσκολα στην Μπαρτσελόνα, η οποία όμως νίκησε 85-75 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της Liga Endesa

Οι Καταλανοί είχαν κορυφαίους τους Αμπρίνες και Ναβάρο, οι οποίοι σημείωσαν από 16 πόντους και μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη σε ένα ματς που… στράβωσε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου όταν ο Τσάβι Πασκουάλ δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές σε τρία δευτερόλεπτα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι σε εκείνο το σημείο οι “μπλαουγκράνα” έχαναν με 43-44, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη. Την ίδια ώρα ο Ναβάρο ξεπέρασε τον Ζοάν Κρέους κι ανέβηκε στην πέμπτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της ACB.

Στο μεταξύ, η Μπιλμπάο επικράτησε 73-63 της Μανρέσα, με τον Γιώργο Μπόγρη να 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 18 λεπτά. Τις ελπίδες που έχει για να καταλάβει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο διατήρησε η Βαλένθια, η οποία νίκησε 78-75 στην έδρα της Σαραγόσα, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τζάστιν Χάμιλτον με 17 πόντους.