Γλίτωσε στο “τσακ” η Μπαρτσελόνα

2016-10-09T19:09:10+00:00 2016-10-09T19:44:38+00:00.

09/Oct/16 19:09

Στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της ACB, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση της Μπασκόνια με 98-92 (84-84 κ.α.). Η ομάδα του Γιώφγου Μπαρτζώκα γλίτωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα, καθώς ο Χανγκά είχε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά αστόχησε στη δεύτερη βολή και έτσι το ματς πήγε στην παράταση, καθώς ο Ράις δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο από το κέντρο.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της ACB, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση της Μπασκόνια με 98-92 (84-84 κ.α.). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γλίτωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα, καθώς ο Χανγκά είχε την ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά αστόχησε στη δεύτερη βολή και έτσι το ματς πήγε στην παράταση, καθώς ο Ράις δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο από το κέντρο.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Τζάστιν Ντόελμαν και Τάιρις Ράις οι οποίοι πέτυχαν από 24 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο Στράτος Περπέρογλου σταμάτησε στους 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25’30” λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ αγωνίστηκε για 13’32” και μάζεψε 3 ριμπάουντ χωρίς να πετύχει κάποιο πόντο.

Από την πλευρά της Μπασκόνια ο Αντρέα Μπαρνιάνι σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησαν οι Ακογκνόν και Λάρκιν, οι οποίοι πέτυχαν από 15 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ήταν επιθετικό από την αρχή, με τις άμυνες να μην έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο. Η Μπασκόνια κατάφερε να προηγηθεί στην αρχή του παιχνιδιού (8-12), ωστόσο με ένα ξέσπασμα του Ντόελμαν, η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 11-0 και πήρε το προβάδισμα (19-12). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 23-20, αφού οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τη διαφορά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Στράτος Περπέρογλου, Χουάν Κάρλος Ναβάρο και Ταιρίς Ράις έδωσαν λύσεις στην Μπαρτσελόνα, η οποία κατάφερε να κρατήσει μία μικρή διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα. Ο Γιοχάνες Βόιγκτμαν ήταν εξαιρετικός για τους φιλοξενούμενους, αλλά το ημίχρονο τελείωσε με 53-47 για την Μπαρτσελόνα.

Παρά τις προσπάθειες της Μπασκόνια στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, με τον Ραις και τον Ναβάρο να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Η άμυνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν καλή όμως και οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ. έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 70-67.

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την Μπασκόνια να προηγείται με 75-73. Μάλιστα το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ενώ η Μπασκόνια είχε την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στην κανονική διάρκεια. Το σκορ ήταν 84-83 και ο Χανγκά κέρδισε δύο βολές 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ευστόχησε μόνο στην πρώτη, ενώ ο Ράις δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι από το κέντρο.

Στην παράταση η Μπαρτσελόνα κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στον επιθετικό τομέα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα και τελικά να φτάσει στη νίκη με 98-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 53-47, 70-67, 84-84 (κ.α.), 98-92.