Η Ρεάλ ισοπέδωσε την Τενερίφη!

2016-11-13T15:34:20+00:00 2016-11-13T15:54:50+00:00.

13/Nov/16 15:34

Περίπατος για τη “Βασίλισσα” στο ντέρμπι κορυφής με την ομάδα του Μπόγρη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ισοπέδωσε την Ιμπεροστάρ Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη με 86-59 και την “γκρέμισε” από την κορυφή της βαθμολογίας, πιάνοντας η ίδια την Μπαρτσελόνα με ρεκόρ 6-1 νίκες.

Το ντέρμπι κορυφής μετατράπηκε σε περίπατο για τη “Βασίλισσα” ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όταν οι αντιστάσεις των νησιωτών έπεσαν εντελώς, αν και από το ημίχρονο φαινόταν η μοίρα τους να προδιαγράφεται άσχημη (+14 για τη Ρεάλ).

Ο Γκουστάβο Αγιόν με 14 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ μαζί με τον Τζέισι Κάρολ, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους. Ο Γιώργος Μπόγρης αγωνίστηκε ελάχιστα – 9 λεπτά- και δεν πέτυχε πόντο με τον Ντούρνεκαμπ να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 11 πόντους.

Στα άλλα παιχνίδια του κυριακάτικου μεσημεριανού, η Μάλαγα νίκησε πανεύκολα την Μπιλμπάο με 85-64 και την έπιασε στη βαθμολογία με τον Φογκ να πετυχαίνει 17 πόντους και τον Κάρλος Σουάρεθ να προσθέτει 16 για την Ουνικάχα. Από την κακή στο δεύτερο μέρος Μπιλμπάο (43-42 το πρώτο), ξεχώρισε ο Άλεξ Μουμπρού με 17 πόντους.

Στη Σαραγόσα, τέλος, η τοπική ομάδα σπατάλησε διαφορά 11 πόντων στην πρώτη περίοδο (24-13) και η Φουενλαμπράδα κατάφερε να φτάσει το ματς ίσαμε την παράταση. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν πιο αποφασιστικοί και επικράτησαν με 80-75 με 29 πόντους του εντυπωσιακού Γέλοβατς (Πόποβιτς 14 για τη Φουενλαμπράδα).