Ισπανία: “Απόδραση” για Μπάρτσα, εύκολα επικράτησαν Μπασκόνια και Μάλαγα! (photo)

2017-10-05T23:32:58+00:00 2017-10-05T23:32:58+00:00.

05/Oct/17 23:32

“Σεφτέ” έκανε η Μπασκόνια στην φετινή ACB με την νίκη της κόντρα στην Εστουντιάντες (94-76), ενώ η Μάλαγα έκανε το 2/2 απέναντι στην νεοφώτιστη Μπούργκος με 93-72. Η Μπαρτσελόνα “απέδρασε” από την Μπανταλόνα (75-72) και συνεχίζει την αήττητη πορεία της.

Οι Καταλανοί του Σίτο Αλόνσο δεν βρέθηκαν στο καλύτερο τους βράδυ ειδικά επιθετικά, ενώ στο πρώτο μέρος “πλήρωσαν” την μέτρια αμυντική τους λειτουργία και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι με τους γηπεδούχους (37-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκληρό ντέρμπι συνεχίστηκε, αλλά η άμυνα της Μπάρτσα “δυνάμωσε” και παρότι στην επίθεση δεν μπορούσε να πάρει μία σημαντική διαφορά κατάφερε να φύγει με το διπλό στο τέλος απέναντι στην ανταγωνιστική Μπανταλόνα με 75-72.

Καλύτεροι για τους νικητές ήταν ο Σεραφέν με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σάντερς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

H Μπασκόνια από την πλευρά της έκανε την πρώτη της νίκη στην φετινή ACB πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 94-76. Στο πρώτο ημίχρονο οι Βάσκοι ήταν σαρωτικοί και προηγήθηκαν με 20 πόντους (49-29), ενώ στο δεύτερο μέρος “κατέβασαν ταχύτητα” και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι ήταν ο Ιλιμανί Ντιοπ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τίμα με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Γκρέιντζερ με 11 πόντους και 6 ασίστ.

H Ουνικάχα Μάλαγα πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Μπούργκος με 93-72 και έκανε το 2/2 στο Ισπανικό Πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα ήταν σε πολύ καλό βράδυ και προηγήθηκαν ακόμα και με 65-32 στο πρώτο ημίχρονο. Αυτοί που ξεχώρισαν ήταν o Ντίαθ με 14 πόντους και 3 ασίστ και ο Μπρουκς με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ.