Στο Κύπελλο η ”ελληνική” Τενερίφη, νίκες για Μπασκόνια, Βαλένθια και Μάλαγα

2018-01-21T20:26:23+00:00 2018-01-21T21:14:09+00:00.

21/Jan/18 20:26

Με θετικό τρόπο ”έκλεισαν” τον πρώτο γύρο της ισπανικής ACB Μπασκόνια, Βαλένθια και Μάλαγα. Από το καλό στο καλύτερο και η Τενερίφη των Κατσικάρη-Βασιλειάδη.

Με νίκες ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της ACB οι περισσότερες ομάδες της Ευρωλίγκας. Λίγο νωρίτερα, η Ρεάλ συνέχισε ακάθεκτη με ”καυτό” Κάρολ και ανάλογο αποτέλεσμα είχαν Μπασκόνια, Βαλένθια και Μάλαγα.

Αντέδρασε η Μπασκόνια

Μετά το σοκ από την Αρμάνι Μιλάνο, η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες. ”Θύμα” της η Ρεάλ Μπέτις με 94-70. Το ματς είχε ουσιαστικά τελείωσει από το ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να κάνουν το παραμικρό. Ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση από τον Τόρνικε Σενγκέλια, με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Εύκολα και η Βαλένθια

Αντίστοιχης ευκολίας νίκη και για την Βαλένθια. Οι πρωταθλητές ξεπέρασαν το εμπόδιο της Φουενλαμπράδα με σκορ 88-72 και έμειναν μόνοι δεύτεροι με ρεκόρ 12-5, προσπερνώντας τους αποψινούς αντιπάλους τους!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό και με επί μέρους 23-12, οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν διαφορά ασφαλείας. Ο αρχηγός των νικητών Ράφα Μαρτίνεθ ήταν και πάλι ο κορυφαίος με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πολύ καλός και ο Έρικ Γκριν με 17 πόντους.

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η Μάλαγα

Δυσκολότερο το βράδυ για την Μάλαγα. Μετά τον ευρωπαϊκό θρίαμβο επί της Ρεάλ, η ομάδα του Πλάθα, είδε την Γκραν Κανάρια να είναι ανταγωνιστική μέχρι τέλους, όμως πήρε την 10η νίκη της εφέτος με σκορ 94-87.

Ο γνωστός μας από Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό Γιόργκι Σερμαντίνι, πρόσθεσε ακόμα μία θετική εμφάνιση στην φετινή του πορεία, τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ.

”Ανεβαίνει” η Τενερίφη

Για τα καλά στην 8άδα του πρωταθλήματος δείχνει να μένει η Τενερίφη. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη είχε εύκολη αποστολή απέναντι στη Εστουδιάντες και με το τελικό 77-59 ανέβηκε στο 10-7!

Ο Κώστας Βασιλειάδης, αν και έμεινε στο παρκέ για 18:57 λεπτά, πρόλαβε να σκοράρει 6 πόντους, να ”κλέψει” τη μπάλα 4 φορές και να μοιράσει και 3 ασίστ. Απίστευτη εμφάνιση από τον συμπαίκτη του, Ματέους Πόντικα με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ!