Μπαρτσελόνα: Με Ερτέλ και… χεράκι Φόιγκτμαν στον ημιτελικό!

2018-02-16T23:34:00+00:00 2018-02-16T23:34:00+00:00.

16/Feb/18 23:34

Η Μπαρτσελόνα το Σβέτισλαβ Πέσιτς νίκησε σε έναν τρομερό προημιτελικό την Μπασκόνια (94-90) στην “Γκραν Κανάρια Αρένα” και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final-8 του Copa del Rey.

Οι Καταλανοί ήταν οι θριαμβευτές σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο φινάλε και τις λεπτομέρειες. Ο Ερτέλ (20π., 9ασ.) μαζί με τον Τόμιτς (18π.) και τον Οριόλα (14π.) μπόρεσαν να… λυγίσουν τον απίστευτο Σενγκέλια (30π.) και τον Μπομπουά (22π.) ώστε να συνεχίσουν για την διεκδίκηση του τροπαίου του Copa del Rey, στον ημιτελικό του Σαββάτου (17/2) απέναντι στους οικοδεσπότες της Γκραν Κανάρια.

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, με την Μπαρτσελόνα να έχει το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια (28-22, 10′, 52-47, 20′), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε ικανή να πάρει προβάδισμα νίκης, ακόμα και με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ωστόσο, μετά το 77-67 στις αρχές της τέταρτης περιόδου η Μπακόνια με ηγέτη τον Σενγκέλια έκανε μεγάλη αντεπίθεση και μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια, όταν ήρθε και ο Μπομπουά με τρίποντο (82-82, 36′).

Από εκείνο το σημείο άρχισε το… πινγκ-πονγκ, κυρίως από τις βολές, ωστόσο το καθοριστικό σημείο ήταν το λάθος του Φόιγκτμαν. Ο Γερμανός στο 90-88 ήταν ελεύθερος στο τρίποντο, όμως προτίμησε να κάνει προσποίηση για να πάει προς τα μέσα, αλλά αντ’ αυτού έκανε λάθος και ο Ερτέλ στο τρανζίσιον έκανε το 92-88, 40” πριν το τέλος.

Ο Τόμιτς με μία βολή διαμόρφωσε το 93-88, ωστόσο τίποτα δεν είχε τελειώσει, αφού μετά τις βολές του Σενγκέλια (93-90) ο Ερτέλ έκανε λάθος, δίνοντας ευκαιρία στους Βάσκους. Ομως κι αυτή σπαταλήθηκε από τον Φόιγκτμαν που έκανε βεβιασμένη επιλογή, με το τρίποντό του να είναι παντελώς άστοχο και την Μπάρτσα έτσι να σφραγίζει τη νίκη-πρόκριση.