ACB: Εύκολα Ρεάλ και Βαλένθια, “100άρα” η Μπασκόνια

2018-05-06T14:17:38+00:00 2018-05-06T14:19:22+00:00.

06/May/18 14:17

Με νίκες συνέχισαν Ρεάλ Μαδρίτης, Μπασκόνια και Βαλένθια, για την 31η αγωνιστική της ACB!

Έχει ξεχάσει την λέξη ”ήττα” η Ρεάλ. Η ομάδα της Μαδρίτης δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο και τελικά επικράτησε της Χιπουσκόα με 87-75, αυξάνοντας το ρεκόρ της στο 28-3.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την έκπληξη και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν με 10! Γρήγορα όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και από το ημίχρονο κιόλας είχαν πάρει σημαντική διαφορά!

Εκπληκτικό ματς από τον Ουόλτερ Ταβάρες με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ, την ώρα που ο Σέρχιο Γιουλ είχε 18 πόντους και 4 ασίστ!

Απίστευτη από τα 6,75μ. η Μπασκόνια!

Εκκωφαντική εμφάνιση από τη Μπασκόνια. Οι Βάσκοι ήταν καταιγιστικοί και με ”100άρα” (106-62) πήραν εκτός έδρας νίκη σε βάρος της Ρεάλ Μπέτις και ”έπιασαν” στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τη Μπαρτσελόνα με 22-9.

Οι νικητές ήταν ασταμάτητοι από την γραμμή του τριπόντου. Συνολικά, σκόραραν 18 τρίποντα σε 39 προσπάθειες!

Ο Ματ Τζάνινγκ ήταν ο κορυφαίος για την Μπασκόνια. Τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ! Από κοντά και ο Τορνίκε Σενγκέλια με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Στο ”κυνήγι” της δεύτερης θέσης η Βαλένθια

Η Βαλένθια έκανε το χρέος της στην έδρα της Φουενλαμπράδα με 76-61 και ανέβηκε στο 21-10. Έτσι, έμεινε μία νίκη μακριά από τις Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια που συγκατοικούν στην δεύτερη θέση της ACB.

Μετά το πρώτο αμφίρροπο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και πήραν διαφορά ασφαλείας, που διατήρησαν εύκολα μέχρι τέλους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Έρικ Γκριν με 13 πόντους.

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα αποτελέσματα και την κατάταξη στην ACB

Photo credits: Real Madrid Twitter