Θρίαμβος για Γκραν Κανάρια, πήρε το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα! (videos)

2018-06-02T00:16:11+00:00 2018-06-02T00:16:55+00:00.

02/Jun/18 00:16

Ένα απίστευτο διπλό στην παράταση με 92-89 κόντρα στην Βαλένθια πήρε η Γκραν Κανάρια και πανηγύρισε την πρόκριση της στα ημιτελικά της ACB με 2-1 νίκες και παράλληλα θα αγωνιστεί την νέα σεζόν για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα!

Από το πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Γκραν Κανάρια να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 38-37, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η Βαλένθια έπαιξε πολύ καλή άμυνα και παρότι ήταν “αγκαλιά” με την σπουδαία νίκη, ουσιαστικά… “αυτοκτόνησε” και έδωσε την ευκαιρία στην Γκραν Κανάρια με 2/2 βολές του Μέκελ σε “νεκρό” χρόνο να στείλει το ματς στην παράταση, με σκορ 81-81.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μεγάλα σουτ στο τέλος και με καλή άμυνα στο “ζωγραφιστό” έκαναν το πολυπόθητο break (92-89) και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των playoffs.

Παράλληλα η Γκραν Κανάρια πανηγυρίζει για έναν ακόμα σπουδαίο λόγο, ο οποίος είναι η είσοδος της στην Ευρωλίγκα την νέα χρονιά και μάλιστα για πρώτη φορά, στην ιστορία της!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μπάλβιν που έκανε double double με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Έρικσον με 18 πόντους και 3 ασίστ. Επίσης ο Μέκελ, ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους και 8 ασίστ.

Πλέον στα ημιτελικά των playoffs της ACB, η Γκραν Κανάριας θα παίξει κόντρα στην Ρεάλ, ενώ το άλλο ζευγάρι αποτελείται από Μπασκόνια και Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 37-38, 60-55, 81-81, 89-92