Μπασκόνια: “Σούπερ” εμφάνιση κόντρα στην Μπάρτσα και… 2-0! (videos-photo)

2018-06-06T22:56:19+00:00 2018-06-06T22:59:53+00:00.

06/Jun/18 22:56

Η Μπασκόνια κέρδισε στην έδρα της με 85-79 την Μπαρτσελόνα και πλέον προηγείται με 2-0 στην σειρά των ημιτελικών, των playoffs της ACB!

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν εξαιρετική στην επίθεση και κατάφερε να πάει προηγούμενη, στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (48-38).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και σε ένα καθολικό δεκάλεπτο όχι μόνο μείωσαν, αλλά προσπέρασαν κιόλας την Μπάρτσα, με 67-65. Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικά μία “μάχη”, όμως η πολύ δυνατή άμυνα των Βάσκων και η ευστοχία τους στις βολές, τους χάρισαν την νίκη με … και το 2-0 στην σειρά.

Για την Μπάρτσα υπάρχει προβληματισμός, αφού στο 36′ ο Πέτερι Κοπόνεν τραυματίστηκε και έφυγε υποβασταζόμενος από το παρκέ και δεν είναι σίγουρο αν θα αγωνιστεί στον τρίτο ημιτελικό.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τζάνινγκ που σκόραρε στην τρίτη περίοδο 14 πόντους με 5/6 σουτ και συνολικά στο ματς, 19 πόντους, 5/7 τρίποντα και 2 ριμπάουντ και ο Χουέρτας με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ. Επίσης ο Σενγκέλια είχε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από την Μπάρτσα ξεχώρισε ο Μόερμαν με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πλέον μετά το 2-ο, η Μπασκόνια χρειάζεται ένα break στο “Παλάου Μπλαουγρκάνα” στα δύο επόμενα παιχνίδια που μεταφέρεται η σειρά (8/6 game 3, 10/6 game 3 αν χρειαστεί), για να προκριθεί στους τελικούς της ACB!

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 38-48, 67-65, 85-79,

Photo Credit: Baskonia twitter