Μπαρτσελόνα: Κέρδισε δύσκολα την Μπασκόνια και έμεινε “ζωντανή”! (videos)

2018-06-08T22:57:01+00:00 2018-06-08T22:57:01+00:00.

08/Jun/18 22:57

Η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπασκόνια με 67-65 στο “Palau Braugrana” και μείωσε την ημιτελική σειρά των playoffs, της ACB σε 2-1.

Από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την Μπασκόνια όμως να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα και να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 33-31.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι συνέχιζε να έχει χαμηλό ρυθμό, κάτι που τελικά ευνόησε την Μπάρτσα η οποία πήρε το προβάδισμα στα χέρια της και με καλές επιλογές στα 2 τελευταία λεπτά και ευστοχία στις βολές πήρε την μεγάλη νίκη με 67-65.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τόμιτς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χάνγκα με 10 πόντου, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Από τους Βάσκους ξεχώρισε, Πουριέρ που έκανε doouble double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.

Πλέον μετά την νίκη των Καταλανών, η σειρά οδηγείτε σε τέταρτο ματς, το οποίο και πάλι θα διεξαχθεί στο “Palau Blaugrana” με τους φιλοξενούμενους, σε περίπτωση νίκης να παίρνουν την πρόκριση με 3-1 νίκες. Αν όμως ισοφαρίσει η Μπάρτσα, τότε η σειρά θα οδηγηθεί σε 5ο ματς στην Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 31-33, 46-45, 67-65