Μπασκόνια: Σώπασε τη Μαδρίτη “γράφοντας” το 1-0 στους τελικούς της ACB (vids)

2018-06-13T23:01:07+00:00 2018-06-13T23:12:36+00:00.

Giannis Askounis

13/Jun/18 23:01

Μπρέικ με το… καλημέρα πέτυχε η Μπασκόνια επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με 94-90 στο “WiZink Center”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε το βράδυ της Τετάρτης (13/6) στην πρωτεύουσα της Ισπανίας, το οποίο παρακολούθησε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις, αλλά το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε τους φίλους των γηπεδούχων. Οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά ανέτρεψαν διαφορά εννέα πόντων στην τελευταία περίοδο και προηγήθηκαν με 82-79, τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Στο τελευταίο λεπτό, όμως, δύο άστοχες βολές του Γκουστάβο Αγιόν και παλικαρίσια προσπάθεια του Τορνίκε Σενγκέλια, η οποία συνδυάστηκε με δύο εύστοχες προσπάθειες από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας” και ολοκλήρωσε σερί 6-0, έγειρε την πλάστιγγα στην πλευρά των Βάσκων. Ένα εξωπραγματικό τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ, οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το πέρας του ματς και άλλο ένα του Τζέισι Κάρολ, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, δημιούργησαν προσωρινά κάποιες νέες ελπίδες για τους Μαδριλένους, αλλά αποδείχθηκε πως ήταν αργά για 15η αλλαγή στην ομάδα με το προβάδισμα στο σκορ.

Έξι παίκτες των νικητών ξεπέρασαν τους ένδεκα πόντους, ανάμεσα στους οποίους ξεχώρισε ο Λούκας Βιλντόσα με 16 (8/8 β., 1/1 δ., 2/3 τρ.), ενώ ο Βενσάν Πουαριέ πέτυχε 13. Από την άλλη, ο 35άχρονος Κάρολ πέτυχε 20 πόντους και ο 30άχρονος Γιουλ 14, ενώ από 12 “έγραψαν” οι Λούκα Ντόντσιτς και Έντι Ταβάρες.

Τελικοί (3 νίκες) 1ο Ματς 2ο Ματς 3ο Ματς 4ο Ματς 5ο Ματς
Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-94 15/5, 23:15 17/5, 19:30 Αν Χρειαστεί Αν Χρειαστεί