Μπασκόνια: Κέρδισε την Μπαρτσελόνα και πήγε τελικό!

2018-09-21T21:05:43+00:00 2018-09-21T21:25:04+00:00.

21/Sep/18 21:05

Η Μπασκόνια ήταν ανώτερη και κέρδισε την Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό του ισπανικού SuperCopa!

Στο Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα, ξεκίνησε και επίσημα η χρονιά στην Ισπανία, με τους αγώνες του SuperCopa. Η Μπαρτσελόνα τέθηκε αντιμέτωπη με την Μπασκόνια, στο δυνατότερο ματς της βραδιάς (η διοργανώτρια Ομπραντόιρο αντιμετωπίζει την Ρεάλ).

Το ντέρμπι… Ευρωλίγκας επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό του, με την Μπασκόνια να είναι ανώτερη στο τέλος και να επικρατεί με 79-76!

Οι δύο ομάδες έδειξαν διατεθειμένες να δώσουν ”μάχη”, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βάσκοι ξέφυγαν στο σκορ με επί μέρους 27-13! Το ημίχρονο έκλεισε με 49-34!

Άπαντες περίμεναν την αντίδραση της Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος, όμως αυτή ουσιαστικά δεν ήρθε ποτέ. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ έβρισκαν τον τρόπο να συντηρούν μία διαφορά ασφαλείας, με τους Καταλανούς να ρίχνουν στους 10 την διαφορά (56-66).

Η Μπαρτσελόνα είχε μία τελευταία ευκαιρία και μπήκε στο τέταερτο δεκάλεπτο, ρίχνοντας την διαφορά στους 6, με το ρολόι να δίνει ακόμα 6:30 για τη λήξη. Η Μπασκόνια όμως είχε όμως σε μεγάλη βραδιά τους Πατρίσιο Γκαρίνο και Σάβον Σίλντς και μέσα σε 1′ έστειλε την διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα!

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με σερί 10-0 έφτασε το 73-72, κάνοντας και πάλι ντέρμπι το ματς. Η Μπασκόνια ”απάντησε” με δικό της 6-0 πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 79-76, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό. Κούριτς και Οριόλα έχασαν την ευκαιρία στο φινάλε να στείλουν το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γκαρίνο με 16 πόντους, ενώ 13 είχε ο Σιλντς και 10 (με 8 ριμπάουντ) ο Βενσάν Πουαριέ. Από πλευράς Μπαρτσελόνα, ο Κούριτς είχε 16, ο Κέβιν Πάνγκος 10 πόντους με 8 ασίστ, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον σκόραρε 6 με 2/4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 34-49, 56-66, 76-79.