Ρεάλ: Ο Γιουλ… επέστρεψε για τα καλά και την έστειλε στον τελικό!

2018-09-21T23:26:06+00:00 2018-09-21T23:26:06+00:00.

21/Sep/18 23:26

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε στην έδρα της Ομπραντόιρο και προκρίθηκε στον τελικό του SuperCopa, εκεί όπου θα συναντήσει την Μπασκόνια! ”Σούπερ” ματς από τον Σέρχιο Γιουλ!

Ο Ομπραντόιρο υποδέχθηκε την Ρεάλ στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του ισπανικού SuperCopa, όμως δεν μπόρεσε να συμβαδίσει με τον φρενήρη ρυθμό της Ρεάλ και ηττήθηκε με 81-61!

Η ”Βασίλισσα”, στον τελικό του θεσμού, θα αντιμετωπίσει την Μπασκόνια, που νωρίτερα κέρδισε την Μπαρτσελόνα, σε έναν συγκλονιστικό αγώνα!

Η Ρεάλ ξεκίνησε πολύ καλύτερο στο ματς και με μπροστάρη τον Άντονι Ράντολφ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (20-12). Γρήγορα, οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στους 3, ο Σέρχιο Γιουλ μπήκε στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του και το ημίχρονο βρήκε το σκορ στο 40-34!

Στο δεύτερο μέρος, οι πρωταθλητές Ισπανίας και Ευρώπης έδειξαν ποιος είναι το… αφεντικό και με τον Γιουλ να αποδεικνύει πως ο τραυματισμός του είναι παρελθόν, ”εκτόξευσε” την διαφορά στο +26 (68-42)! Κάπως έτσι, το αποτέλεσμα ουσιαστικά κρίθηκε από το 30′.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το τελικό σκορ και πού θα… σταματήσει ο Γιουλ!

Η Ρεάλ τελικά πήρε τη νίκη με 81-61 και ο Ισπανός γκαρντ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της με 17 πόντους και 6 ασίστ! Από κοντά και ο Ράντολφ με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, την ώρα που ο Κώστας Βασιλειάδης ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 34-40, 42-68, 61-81.