ΘΡΙΑΜΒΟΣ για Μπαρτσελόνα στο “clasico” με MVP Σίνγκλετον! (videos)

2018-11-25T21:12:52+00:00 2018-11-25T21:17:02+00:00.

25/Nov/18 21:12

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο “Clasico” της σεζόν, κερδίζοντας σχετικά άνετα την Ρεάλ Μαδρίτης στο “Palau Blaugrana” με 86-69!

Μπορεί στο πρώτο μέρος, το ντέρμπι μεταξύ Μπάρτσα και Ρεάλ, να ήταν ντέρμπι, όμως από την τρίτη περίοδο και μετά οι Μπλαουγκράνα, “έσφιξαν” την άμυνα τους και πήραν σημαντικό προβάδισμα, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έστησαν ένα μικρό… “πάρτι” και πήραν την νίκη μαζί με τον κόσμο τους.

Πλέον μετά την νίκη της Μπαρτσελόνα, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-1, ενώ η “Βασίλισσα” είναι δεύτερη με ρεκόρ 8-2, μαζί με την Μπασκόνια και την Ουνικάχα Μάλαγα.

Το παιχνίδι

Από την πρώτη περίοδο του ντέρμπι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η Μπαρτσελόνα διατηρούσε, το ελάχιστο προβάδισμα με 20-19.

Στην δεύτερη περίοδο, η εικόνα του Clasico δεν άλλαξε καθόλου, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά και τις εναλλαγές στο σκορ συνεχόμενες. Τελικά το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε, με τους Μπλαουγκράνα μπροστά, με 39-36 και την Ρεάλ να έχει μόλις 4/16 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος του ντέρμπι στο “Palau Blaurgana”, η Ρεάλ μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 12-5, γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 48-44 και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει ξανά το προβάδισμα με 63-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί με την άμυνα για “όπλο” και δεχόμενοι μόλις 5 πόντους σε 5 λεπτά, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (74-64 στο 35′) και έγιναν φαβορί για την νίκη. Τελικά η Μπάρτσα κέρδισε το πρώτο “Clasico” της χρονιάς, σχετικά άνετα με 86-69!

Κορυφαίοι των Καταλανών ήταν, ο Κούριτς με 16 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Σίνγκλετον με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Χάνγκα με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Από τους ηττημένους του ντέρμπι ξεχώρισαν, ο Καμπάτσο με 10 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Αγιόν με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Επίσης ο Κάρολ είχε 12 πόντους με 4/9 σουτ και 1 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-36, 63-59, 86-69

Photo Credit: FCB Basket twitter