Μπασκόνια: Εκτός έδρας ήττα πριν την… διαβολοβδομάδα και τους “εμφυλίους”! (videos)

2018-12-15T19:56:13+00:00 2018-12-15T19:56:13+00:00.

15/Dec/18 19:56

Η Μπασκόνια, δεν παρουσίασε καλή εικόνα και ηττήθηκε εκτός έδρας από την αντίπαλο του ΠΑΟΚ, στο Basketball Champions League, Τενερίφη με 70-63.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βάσκοι παρουσίασαν ένα πολύ κακό πρόσωπο και πήγαν πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια, με 45-24!

Το δεύτερο μέρος, είχε τελείως διαφορετική εικόνα, αφού η Τενερίφη “χαλάρωσε” η Μπασκόνια, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε το -21 (45-24), να το κάνει λίγο πριν το τέλος του αγώνα -2 (62-60). Στα 2 τελευταία λεπτά όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-3 και πήραν την νίκη με 70-63.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μπεϊράν με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Μπάσας με 12 πόντους και 4 ασίστ.

Από την Μπασκόνια “διασώθηκαν”, ο εξαιρετικός Σενγκέλια που έκανε double double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζάνινγκ με 14 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-8, 45-24, 55-42, 70-63

Πλέον η Μπασκόνια, προετοιμάζεται για την διπλή αγωνιστική εβδομάδα της Ευρωλίγκα, όπου αρχικά θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια (18/12) και στην συνέχεια, εντός έδρας την Μπαρτσελόνα (20/12).