Μπαρτσελόνα: Την “εκτέλεσε” ο Κάιλ Ουίλτζερ και τώρα… Ολυμπιακός! (video)

2018-12-16T21:21:26+00:00 2018-12-16T21:22:24+00:00.

16/Dec/18 21:21

Η Μπαρτσελόνα λίγες ημέρες (18/12) πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα, ηττήθηκε με 78-73 από την Ουνικάχα Μάλαγα, των Ουίλτζερ και Ρόμπερτς.

Από το πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι στην Ανδαλουσία ήταν ντέρμπι, με τη Ουνικάχα Μάλαγα να πηγαίνει στα αποδυτήρια, προηγούμενη με 37-34 και την Μπαρτσελόνα να παρουσιάζει αμυντικά προβλήματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα καλύτεροι στην επίθεση και προηγήθηκαν με 62-54 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όντας βάση της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ, φαβορί για την νίκη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Μπαρτσελόνα ήταν σταθερά πίσω στο σκορ με μία διαφορά 6-7 πόντων και τελικά ηττήθηκε δίκαια με 78-73.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο πρώην “ερυθρόλευκος” Κάιλ Ουίλτζερ με 14 πόντους (4/9 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ και ο Λεσόρ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράιαν Ρόμπερτς είχε 6 πόντους, 6 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Από την Μπαρτσελόνα η οποία δείχνει να μην βρίσκεται σε καλή κατάσταση, ξεχώρισαν ο Χάνγκα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Κούριτς με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Πλέον οι Καταλανοί, την Τρίτη το βράδυ (18/12) περιμένουν τον Ολυμπιακό στο “Palau Blaugrana” για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ενώ ολοκληρώνουν την “διαβολοβδομάδα” με εκτός έδρας… “εμφύλιο” κόντρα στην Μπασκόνια (20/12).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-34, 62-54, 78-73

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 10-2 στην ACB, ενώ η Μάλαγα ισοβαθμεί στην τρίτη θέση μαζί με Ρεάλ και Μπασκόνια, με ρεκόρ 9-3.