ACB: Σπουδαίο διπλό της Μπάρτσα στην Βιτόρια! (videos)

2019-01-20T21:27:28+00:00 2019-01-20T21:27:28+00:00.

20/Jan/19 21:27

Ένα σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι με την Μπασκόνια, πήρε η εξαιρετική Μπαρτσελόνα κερδίζοντας με 82-73 και συνεχίζει να είναι πρώτη στην βαθμολογία.

Από το πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 38-36, όντας λίγο πιο εύστοχοι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και την Μπάρτσα, πλέον να προηγείται με 62-61. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όμως, οι Καταλανοί με επιμέρους σκορ 20-8 3′ λεπτά πριν το φινάλε, προηγήθηκαν με 82-69 και… καθάρισαν το ματς, παίρνοντας στο φινάλε ένα τεράστιο διπλό με 82-73.

Κορυφαίοι των “μπλαουγκράνα” ήταν, ο Τόμιτς με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ερτέλ με 11 πόντους και 7 ασίστ και ο Ρίμπας με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από τους απογοητευτικούς στο φινάλε του ματς Βάσκους, ξεχώρισαν ο Χίλιαρντ με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Βόιγκτμαν με 16 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-36, 61-62, 73-82